Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cu 2-4 ore de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cu 2-4 ore de lucru

Buna ziua, am un baiat care a terminat liceul anul trecut . Pana luna asta inclusiv a beneficiat de somaj . Incepand cu luna martie as dori sa-l aduc la mine la firma , am o firma de distribuitie , masini , soferi etc. As dori ca baiatul meu sa se familiarizeze putin atat cu produsele pe care le comercializam , cu clientii pe care-i avem etc si sa invete tot ce trebuie legat de dfistributie , inclusiv unde sunt clientii - locatiile. Pe mine m-ar interesa daca exista vreo forma legala pein care sa-l angajez la firma fara contract individual de munca cu 8 ore , pentru cel putin cateva luni de zile el practic va invata doar , nu va presta nici o activitate .
Nu exista nicio posibilitatea legala de a-l angaja fara c.i.m. cu 8 ore/zi.

In acest sens, ii puteti face un c.i.m. pe durata determinat de o luna , doua luni.iar la sfarsitul perioadei , puteti decide in consecinta.