Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Amenda auto Franta
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Amenda auto Franta

Buna ziua!

Situatia in care ma aflu este urmatoarea:
Am fost in Franta in iulie, august, septembrie 2013, si am avut o masina inchiriata acolo. La sfarsit de septembrie am primit acasa, in posta, intr-un plic obisnuit, o amenda din Franta, in care spune (din cate am inteles eu, am trecut pe rosu intr-o intersectie). Data emiterii amenzii e in ~10 August la fel si incalcarea legii. Cand am primit prima data plicul, am ales s-o ignor, dar acuma am primit o recomandare, pe care inca nu am ridicat-o de la posta.
Ce urmari pot avea, daca nu o platesc?

Va multumesc anticipat!
Stimat forumist,

Plătiți amenda. Se va folosi în scurt timp o bază comună de date la nivelul Uniunii Europene, EUCARIS, iar amenzile primite în străinătate vor putea fi ușor urmărite pe teritoriul României.

Cu stimă.
Din cate am inteles, s-a votat o lege in legatura cu acest tip de amenzi din luna septembrie.
Daca se aplica legea, si eu voi trebui sa platesc amenda, chiar daca e data din august?

Va multumesc anticipat!
Stmat forumist,

Precum v-am spus anterior, plătiți-o.

În ceea ce privește acest acord, un articol util a fost deja scris pe avocatnet. Îl găsiți aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea de care ați amintit și dvs este Legea 5/2014 privind unele masuri pentru facilitarea schimbului transfrontalier de informatii referitoare la incalcarile normelor de circulatie care afecteaza siguranta rutiera si pentru facilitarea executarii sanctiunilor aplicate acestor incalcari.

Cu stimă.