Forum Discuţii juridice Executare silită amenzi circulatie neachitate
Discuție deschisă în Executare silită

amenzi circulatie neachitate

Cum se urmaresc amenzile de circulatie primite ce cetatenii straini pe teritoriul Romaniei, care nu au domiciliul fiscal in Romania
Parlamentul European a adoptat Directiva nr 2014/0218.
Directiva permite identificarea conducatorilor auto din statele UE care au incalcat normele rutiere in interiorul Uniunii-indiferent de statul membru in care este inregistrat automobilul. Noua reglementare permite statelor membre acces reciproc la bazele de date naţionale care conţin datele de inregistrare ale autovehiculelor.
Directiva nr 2011/82 a fost transpusa în legislaaia romaneasca prin Legea nr. 5/2014 privind unele masuri pentru facilitarea schimbului transfrontalier de informatii referitoare la incalcarile normelor de circulatie.
Legea prevede ca soferii straini din statele membre UE care savarsesc contraventii la regulile de circulatie pe teritoriul Romaniei vor primi amenzile la domiciliul din respectivele state. Comunicarea procesului-verbal de constatare a contraventiei si a instiintarii de plata,se face prin posta, cu scrisoare recomandata, cu continut declarat si confirmare de primire.