Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate cere partajarea unui cont bancar ?
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate cere partajarea unui cont bancar ?

am un debitor si sotia acestuia.am o hotarare definitiva si irevocabila in care debitorul e obligat la plata unei pensii de intretinere.debitorul a solicitat firmei angajatoare care isi are sediul intr-o alta tara ce nu face parte din uniunea europeana sa ii vireze drepturile salariale in contul sotiei, el avand blocate de executor toate conturile deschise pe numele sau.
nu detine alte bunuri mobile si imobile si nici alte bunuri comune.exista doar un cont al sotiei in care sunt virati banii lui.se poate cere in instanta partajarea contului sotiei pentru a recupera pensia datorata de sotul acesteia?

Corect, prin partaj n-am vrut sa spun sa-l faca sotii, ci ca trebuie facut pentru a-l putea executa pe debitor. Cine-l face? Cine-i interesat, in cazul de fata dv.
sa zicem ca are loc la fond partajul...sumele au intrat in acel cont tot anul 2012 si o parte din 2013.acum in acel cont probabil nu mai intra sume de bani.( cine stie in contul carei rude mai vireaza) el in continuare nu are nimic pe numele lui , iar ea are un salariu in tara.cine va plati in acest caz?va fi ea obligata la plata acelei sume?
Ea nu va plati decat daca se va admite validarea popririi de care vorbeati.
Mai e o treaba.. daca nu mai sunt bani in cont, ce sa ma partajezi..
gi-jane2, moderator
Nu aveti cum executa o terta persoana fata de cea care este debitoare conform sentintei. Va trebui sa probati ca banii de salariu ii sunt virati in contul sotiei.

In prezent lucreaza? Daca cunoasteti locul de munca cereti - eventual prin intermediul executorului judectoresc - sa vi se vireze banii cuveniti cu titlu de pensie. Sunt obligati in calitate de tert poprit si diferenta de bani o pot vira In ce cont vor ei.
am toate documentele necesare acestei probe:extrasul de cont al pers respectieve adica sotia debitorului in care apare firma angajatoare a sotului care vireaza sub denumirea de salariu banii si apare ca sunt ptr sot i se da numele si ptr ce luna a lucrat.am declaratia sotiei care spune ca intradevar din 2012 banii lui intra in contul ei tocmai ca eu(fosta sotie)_ sa nu il mai poata executa silit.ce alte probe mai sunt necesare?e clara toata tarasenia...ce e de facut ptr a recupera banii?in prezent lucreaza la aceeasi firma straina si nu am cum sa execut acolo sau sa pun poprire ptr ca banii vin din singapore, iar sotia lui lucreaza in tara si are salariu lunar ( pe langa banii incasati de la firma straina ptr munca sotului in contul sau)
desirelia75, utilizator