Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii D 205 pentru persoanele detasate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

D 205 pentru persoanele detasate

Imi puteti spune, va rog, cum se procedeaza cu depunerea D 205 pentru persoanele detasate. Cine are obligatia depunerii declaratiei, firma de la care sunt detasati sau firma la care sunt detasati ?
multumesc

Pentru anul 2013 declaratia 205 se completeaza conform Ordinului nr.3883/2013, care prevede:

2. Organul fiscal competent
Declaraţia se depune la organul fiscal la care plătitorii de venituri sunt înregistraţi în evidenţa fiscală.
În cazul contribuabililor nerezidenţi care desfăşoară activităţi pe teritoriul României prin unul sau mai multe sedii permanente, declaraţia se depune la organul fiscal pe a cărui rază teritorială se află situat sediul permanent desemnat, potrivit legii.
În cazul sediilor secundare înregistrate ca plătitori de impozit pe veniturile din salarii, declaraţia corespunzătoare activităţii sediilor secundare se depune de contribuabilul care le-a înfiinţat, pe codul de înregistrare fiscală al acestuia, la organul fiscal în a cărui evidenţă fiscală este înregistrat contribuabilul.
Pentru angajaţii care au fost detaşaţi la o altă entitate, declaraţia se completează de către angajator sau de către plătitorul de venituri din salarii în cazul în care angajatul detaşat este plătit de entitatea la care a fost detaşat.
În situaţia în care plata venitului salarial se face de entitatea la care angajaţii au fost detaşaţi, angajatorul care a detaşat comunică plătitorului de venituri din salarii la care aceştia sunt detaşaţi date referitoare la deducerea personală la care este îndreptăţit fiecare angajat.
Pe baza acestor date plătitorul de venituri din salarii la care angajaţii au fost detaşaţi întocmeşte statele de salarii şi calculează impozitul, în scopul completării declaraţiei
."

Extras din Ordinul nr. 3883/2013 > Art. I. > Alineat > 12. > " > 2.