Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat unic intr-un srl cu contract de munca ca si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat unic intr-un srl cu contract de munca ca si director general

buna ziua
am si eu o intrebare sunt asociat unic la un srl sunt angajata cu cim pe postul de director general si am un magazin cu haine momentan nu am angajat si lucrez eu in acest magazin ideea este daca cei de la itm se pot lega de faptul ca eu vand in magazin si pe usa am un orar de 9ore. va multumesc
Teoretic, da. Practic ar trebui sa dovedeasca intelegere, avand in vedere ca este vorba de aceasi persoana, vanzator si director. In situatia in care veti angaja o vanzatoare tineti cont ca programul afisat sa nu incalce codul muncii ( durata programului zilnic, compensarea orelor suplimentare si din din zilele nelucratoare, etc).
In cazul in care Dvs. sunteti numita administrator al societatii, aceasta problema ar fi rezolvata.
Programul de 9 ore trebuie sa corespunda cu programul de functionare anuntat si inscris in autorizatia de functionare.
Programul de 9 ore/zi nu exista reglementat in Codul Muncii.

Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.

In calitate de administrator aveti si atributii de vanzare a produselor ?

multumesc pt raspuns... eu va mentionam ca am un program de noua ore si sunt doar eu angajata si da stiu ca in codul munci nu sunt reglementate 9 ore tocmai de aceea am pus acesta intrebare daca in calitate de administrator poti sa faci orice in firma ta... nu? :D

********

va multumesc pt raspuns :)

Gabriela Pintea, Consilier juridic