Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392B - PFA norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392B - PFA norma de venit

La sectiunile III si IV, adica cifra de afaceri si livrari, se inscrie valoarea facturilor emise sau norma de venit?
D392 A sau B este o declaratie care se depune in baza prevderilor art. 156^ 3 alin. (4) - (6) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal care se refera la TVA si nu are legatura cu norma de venit.

Potrivit ordin 93/2014:

Formularul (392B) "Declaraţie informativă privind livrările de bunuri, prestările de servicii şi achiziţiile efectuate în anul . . . . " se completează de către persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie a anului de referinţă, respectiv a anului pentru care se depune acest formular, nu erau înregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispoziţiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, şi a căror cifră de afaceri realizată la acea dată, excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este inferioară sumei de 220.000 lei.

....
Secţiunea "Livrări de bunuri şi prestări de servicii către:"
Operaţiunile care fac obiectul acestei notificări sunt livrările de bunuri/prestările de servicii în interiorul ţării.
Rândul 1 - Coloana "Valoare" se completează cu baza de impozitare înscrisă în "Jurnalul pentru vânzări", pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate către persoanele înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2 - Coloana "Valoare" se completează cu baza de impozitare înscrisă în "Jurnalul pentru vânzări", pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate către persoane neînregistrate în scopuri de TVA.

Ioan Petru Butariu, Contabil