avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare persoana juridica catre persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare persoana juridica catre persoana fizica

Am si eu o intrebare.
Trebuie sa anexez ceva documente in spatele acestui contract de sponsorizare?
Mentionez ca doresc o sponsorizare pentru sport, iar beneficiarul este o persoana fizica. Imi trebuie ceva adeverinta de la clubul unde este legitimat?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:27, 24 Februarie 2014
O solicitare scrisa din partea clubului in care sa se dea date de identificare sportiv si motivatia pentru care va solicita acest ajutor financiar sau poate material pentru sponsorizarea in natura (echipament, etc.).
Va multumesc pentru raspuns.
Problema este ca, s-ar putea sa nu pot obtine aceasta solicitare. Mai pot face sponsorizarea?
Mentionez ca, sportivul in cauza este campion national, plus multe alte medalii de aur, argint si bronz.
Ultima modificare: Luni, 24 Februarie 2014
florinutza29, utilizator
Puteti incheia si contract de mecenat prin care banii/bunurile in natura ii directionati direct persoanei fizice.
Deci daca incheiati contract de sponsorizare va trebuie solicitarea de la club (ong) si banii merg in contul clubului.
Daca incheiati contract de mecenat direct cu persoana fizica, solicitarea vine direct de la ea si banii se depun direct in contul persoanei fizice.
Contractul de mecenat se autentifica la notar.
Dar intelesesem ca mecenatul nu merge pentru ramura de sport.
Va rog frumos sa-mi comunicati daca este ok pentru mecenat, pentru ca asa propusesem si eu prima data.
Va multumesc din suflet pentru atentie!!!
Da, nu merge contract de mecenat la sport. Ramane doar sponsorizare catre club (ong) si solicitat-le acea hartie prin care va cer sponsorizarea.

Alte discuții în legătură

Bursa pentru o mica gimnasta (sponsorizare) andrecris andrecris Care e procedeul legal pentru obtinerea unei burse pentru o mica gimnasta careia scoala ii da recomandare? Cui trebuie sa ne adresam, exista formulare tip, se ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare directa sportiv nracolta nracolta Din cate am inteles din legea sponsorizarii, poate fi sponsorizata \"[i][b]d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare, mecenat kodrins kodrins Buna ziua O persoana fizica fara personalitate juridica, dar cu activitate publica recunoscuta de catre diverse asociatii, poate primi sponsorizare, sau nu? ... (vezi toată discuția)