Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corectie

Persoana pensionata in ianuarie 2011 (decizie initiala), primeste indicele de 1,06 in urma ordonantei 1 din 2013 si i se mareste punctajul de la 1,84640 la 1,95718.
Ce punctaj va avea dupa aplicarea hotararii CCR, incepand cu ianuarie 2014?
2,06797 incepand cu 07/11/2013
Multumesc domnule Carp pentru raspuns, am insa rugamintea de a reveni cu unele lamuriri.
Mai exact la care punctaj si ce indice se acorda?
Dumneavoastra ati aplicat indicele de 1,12 la punctajul de 1,84640 rezultand un nou punctaj de 2,06797x790,7=1635 roni.
Daca s-ar aplica un indice de 1,06 la punctajul de 1,95718 ar rezulta un nou punctaj de 2,07461x790,7=1640 roni
Diferenta ar fi de 5 roni.
Intrebarea mea este: Cum este corect, si care este prevederea legala care reglementeaza aceasta aplicatie?
Modificarea adusa la O.U.G.1/2013

2. După articolul III se introduce un nou articol, art. IV, cu următorul cuprins:
Art. IV (1) Pentru persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2011 - 22 ianuarie 2013 inclusiv, indicele de corecţie care se aplică punctajelor medii anuale determinate conform prevederilor art. 95 din Legea nr. 263/2010, cu modificările și completările ulterioare, este:
a) 1,12 în situația persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2011 – 31 decembrie 2011 inclusiv;
b) 1,17 în situația persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2012 – 31 decembrie 2012 inclusiv;
c) 1,17 în situația persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2013 – 22 ianuarie 2013 inclusiv.

(2) În situația persoanelor prevăzute la alin. (1), indicele de corecție se aplică asupra punctajului mediu anual cuvenit sau aflat în plată la data înscrierii inițiale la pensie.

(3) Drepturile de pensie, rezultate în urma aplicării indicilor de corecție prevăzuți la alin. (1) se cuvin începând cu data de 7 noiembrie 2013.