avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrare in Baroul Bucuresti a unui Avocat abilitat in ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrare in Baroul Bucuresti a unui Avocat abilitat in Italia

Un avocat italian abilitat la profesie de avocat in Italia ce trebuie sa faca sa poata intra in Baroul Bucuresti sau Timisoara (avocati straini)? Este obligatoriu sa stie si limba romana perfect?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:44, 22 Februarie 2014
Depinde ce vrea sa faca.
Sa mearga la barou si sa intrebe.
Vrea sa fie abilitat ca avocat si in Romania pentru profesia de Avocat.
Daca vrea sa se inscrie in Baroul Bucuresti trebuie sa cunoasca limba romana.
Si eu as merge in Germania si poate ca m-as descurca foarte bine dar...e o problema cu limba in primul rand...

Poate acorda asistenta juridica in faza de urmarire penala chiar daca nu este inscris in barou dar nu poate pleda.
Poate coopera cu avocati romani si daca nu este inscris in barou.
Depinde insa ce vrea sa faca...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocatii romani apara in fata intantelor dun alte state ue dandanaua dandanaua Avocatii romani definitivi, cu vechime intre 5 si 10 ani in profesie (7-8 ani), pot apara cetatenii romani in fata instantelor altor state ale uniunii europene ... (vezi toată discuția)
Avocat in italia Nikolas 2013 Nikolas 2013 Buna ziua .Am si eu o intrebare,sper din toata inima ca cineva va sti si va dori sa-mi raspunda.Am absolvit facultatea de drept in Romania.Mi-as dori sa ... (vezi toată discuția)
Intrare in baroul bucuresti a unui student strain iuliazamfir iuliazamfir Buna ziua. Fratele meu a terminat facultatea in Italia si are si cei doi ani de practica facuti acolo. Ce trebuie sa faca sa poata intra in Baroul ... (vezi toată discuția)