Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrare in Baroul Bucuresti a unui Avocat abilitat in ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrare in Baroul Bucuresti a unui Avocat abilitat in Italia

Un avocat italian abilitat la profesie de avocat in Italia ce trebuie sa faca sa poata intra in Baroul Bucuresti sau Timisoara (avocati straini)? Este obligatoriu sa stie si limba romana perfect?

Va multumesc anticipat
Depinde ce vrea sa faca.
Sa mearga la barou si sa intrebe.
Vrea sa fie abilitat ca avocat si in Romania pentru profesia de Avocat.
Daca vrea sa se inscrie in Baroul Bucuresti trebuie sa cunoasca limba romana.
Si eu as merge in Germania si poate ca m-as descurca foarte bine dar...e o problema cu limba in primul rand...

Poate acorda asistenta juridica in faza de urmarire penala chiar daca nu este inscris in barou dar nu poate pleda.
Poate coopera cu avocati romani si daca nu este inscris in barou.
Depinde insa ce vrea sa faca...