Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Trebuie sa platesc timbru de mediu ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Trebuie sa platesc timbru de mediu ?

Buna ziua, as avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva: In luma noiembrie 2009, un prieten de-al meu a cumparat din Germania un autoturism marca VOLKSVWAGEN, 1,9 cmc., pe motorina, am fabricatie 2001. A platit de poluare, a inmatriculat-o, apoi, prin instanta, in 2013 si-a recuperat taxa de poluare. Acum vrea sa vanda masina unei alte persoane. As avea 2 intrebari: 1. Acuma daca o vinde, cumparatorul trebuie sa plateasca taxa reprezentand timbru de mediu. Si intrebarea 2: In caz ca trebuie sa plateasca, cam cat ar trebui sa plateasca ?. Multumesc mult daca ma poate ajuta cineva si va doresc toate cele bune :)
1. Va plati. 2. Un calculator pt. timbrul de mediu gasiti pe site-ul anaf : [ link extern ]
Multumesc f. mult :)