Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Livrare intracomunitara?
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Livrare intracomunitara?

Buna ziua, am urmatorul caz:
eu SC in RO cu domeniu de activitate agricol(legume) cumpara din RO seminte de tomate(de ex) si trebuie sa le trimit in italia de unde mi se intorc rasaduri; care sunt pasii legali de urmat in RO?
eu nu vand aceste seminte firmei din Italia le pot trimite cu aviz de insotire Marfa?
Nu cu aviz, cu CMR. Avizul este valabil doar intern.
Intrati la categoria perfectionare activa( cred eu din datele furnizate - putine de fel)
Adica trimiteti o marfa care vi se intoarce dupa o perioada sub alta forma( prelucrata)
Trebuie sa tineti registrul nontransferurilor; declaratii la intrastat daca depasiti pragurile valorice si inregistrare in ROI daca se factureaza ceva intracomunitar.