avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Livrare intracomunitara?
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Livrare intracomunitara?

Buna ziua, am urmatorul caz:
eu SC in RO cu domeniu de activitate agricol(legume) cumpara din RO seminte de tomate(de ex) si trebuie sa le trimit in italia de unde mi se intorc rasaduri; care sunt pasii legali de urmat in RO?
eu nu vand aceste seminte firmei din Italia le pot trimite cu aviz de insotire Marfa?
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 10:14, 26 Februarie 2014
Nu cu aviz, cu CMR. Avizul este valabil doar intern.
Intrati la categoria perfectionare activa( cred eu din datele furnizate - putine de fel)
Adica trimiteti o marfa care vi se intoarce dupa o perioada sub alta forma( prelucrata)
Trebuie sa tineti registrul nontransferurilor; declaratii la intrastat daca depasiti pragurile valorice si inregistrare in ROI daca se factureaza ceva intracomunitar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare tesaturi din bucuresti Burlacudan Burlacudan Buna ziua ,Locuiesc in Italia unde am un magazin de imbracaminte ,Vreau sa vin sa cumpar tesaturi di romania (BUCURESTI) si sa le si lucrez LA O FABRICA DE ... (vezi toată discuția)
Caz facturare tva ue Cik22 Cik22 Societate (SRL) din Romania, platitoare TVA (neinscrisa in ROI), comercializeaza diverse produse cu amanuntul. Ocazional, o societate comerciala din UE ... (vezi toată discuția)
Cmr-ul este obligatoriu pentru transportul de marfa intre tarile ue misstral misstral Daca trimit o marfa din Romania in Italia , avand ca document insotitor un aviz ,mai am nevoie si de CMR? Cum pot face dovada efectuarii transportului daca ... (vezi toată discuția)