Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate deveni un act vanzare-cumparare nul ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate deveni un act vanzare-cumparare nul ?

Buna ziua,

Mai intai sa va prezint situatia mea: parinti recasatoriti acum 29 de ani. Eu provin din prima casnicie a mamei, tatal actual (vitreg) mai are 2 copii din prima lui casnicie. In timpul celor 29 de ani nu a mai aparut nici un copil intre cei 2 parinti, fiecare ii are pe ai lui din prima casatorie. In decembrie 2009 parintii au cazut de acord sa-mi faca mie act de vanzare-cumparare pe locuinta actuala a lor. Actul nu a fost inca inregistrat pe numele meu la Primarie. Din discutii cu alte persoane am inteles ca as fi pasibil de amenda daca nu am inregistrat actul, si ca ar putea deveni nul, nefiind inregistrat. Este posibil sa intampin astfel de situatii ?? Actul a fost facut in termenii legii, cu martori, cu toate actele adiacente necesare, cu mentiunea ca pana la decesul ambilor parinti eu nu am drept de vanzare, inchiriere, instrainare, sa-i dau afara din casa. Ceilalti 2 copii pot obtine ceva in instanta ? (drept de mostenire, sau alte pretentii financiare) ??

Multumesc anticipat.
O zi buna.
Actul facut la notar este valabil.
Faptul ca nu v-ati declarat la primarie atunci in 2009, da, veti plati amenda si impozitul, dar asta nu atrage nulitatea actului in niciun caz.
Bafta!

P.S. Ceilalti doi copii, da, pot obtine ceva in instanta daca dovedesc ca ati luat casa printr-o donatie deghizata si nu printr-un act de vanzare cumparare. Adica daca dvs. nu ati avut venituri si bani cu care sa cumparati casa (dar este putin probabil sa va atace fratii vitregi la modul asta).
trandafir2, moderator
Impozitul si toate darile sunt platite la zi de catre parinti, doar ca nu e inregistrat pe numele meu la Primarie, si nici vreuna din utilitati (curent, gaze, asociatie de propriet., etc.). La ce valoare s-ar ridica amenda?
Multumesc.

Este act de vanzare cumparare (contract de vanz-cump, in termenii legii, cred ca este acelasi lucru, nu? ). nu este donatie deghizata sau altceva. Ca venituri sunt salariata de ani de zile, sotul la fel, iar la fratii vitregi ma astept la orice. Nu suntem in relatii de nici un fel.
Acest act il poate anula unul din parinti ? (tatal, spre exemplu, cam la el e problema) ?? In ce conditii il poate anula ??
Multumesc.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Amenda nu este mare, undeva intre 60 - 250 lei (nu stiu exact, in functie de primarie), problema se pune altfel insa cu impozitul. Si anume, primaria ar trebui sa dea banii inapoi parintilor de cand nu mai sunt proprietari si sa ii incaseze de la dvs., numai ca de la dvs, va incasa si majorarile, care astea sunt intradevar mari. Asta este problema.
Daca va intelegeti cu primaria, ca sa considere impozitul platit de catre parinti, ca fiind platit de dvs. scapati doar cu amenda (altfel o sa va omoare majorarile). Intelegeti?

irina_istrate a scris:

Este act de vanzare cumparare (contract de vanz-cump, in termenii legii, cred ca este acelasi lucru, nu? ). nu este donatie deghizata sau altceva. Ca venituri sunt salariata de ani de zile, sotul la fel, iar la fratii vitregi ma astept la orice. Nu suntem in relatii de nici un fel.
Acest act il poate anula unul din parinti ? (tatal, spre exemplu, cam la el e problema) ?? In ce conditii il poate anula ??
Multumesc.

NU.Tatal nu poate anula actul in niciun caz (doar daca v-ati angajat sa-l intretineti, sau o alta clauza pe acolo, pe care sa spuna ca nu ati respectat-o, altfel NU se poate. Trebuie vazut actul pentru un raspuns corect, mergeti la un notar.)
Iar copii lui, va pot ataca in instanta, cu sanse foarte mici.
trandafir2, moderator
Daca nu ati facut actul la notar acesta nun are o valabilitate. caci nus e respecta forma autentica pentru transferul dreptului de proprietate.
Actul nu devine nul, el nu e valabil de la bun inceput.
Pretul, pretul l-ati platit deja parintilor? Aveti dovada?
Actul este facut la notar.
Multumesc frumos.