Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cheltuieli cu deplasare pentru contractul de ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cheltuieli cu deplasare pentru contractul de voluntariat!

Contractul de voluntariat presupune ca persoana aflata sub contract cu un ONG, nu este remunerata pentru activitatea prestata. Activitatea prestata este voluntara, insa daca aceasta activitate se desfasoara intr-o alta localitate si este necesara deplasarea si cazarea persoanei in acea localitate, cheltuielile aferente acesteia sunt asigurate de ONG. De asemenea, daca este necesara prezenta pe parcursul a mai multor zile in localitatea de deplasare, voluntarului trebuie sa i se asigure si masa. Aceste cheltuieli sunt deductibile in cadrul ONG?
In materie de cheltuieli de deplasare, voluntarii au acelasi regim ca salariatii - au drept la diurna, decontarea tranportului si daca e cazul a cazarii, conform normelor legale in vigoare, la nivelele convenite contractual si in limitele legale, si acele cheltuieli de deplasare sunt deductibile fiscal in aceleasi limite in care sunt deductibile pentru salariati ex. la diurna pana la de 2,5 ori nivelul legal pentru institutii publice, la cazare si transport in limitele prevazute de cele doua HG care reglementeaza chestiunea pentru deplasari interne respectiv externe pentru institutii publice, norme ce se aplica si privatilor...
Multumesc mult!