Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Rambursare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Rambursare TVA

Am o firma care a fost suspendata, in regim derogatoriu, 05.11.2009-31.12.2009,iar perioadele 01.01.2010-31.12.2010, 01.01.2011-31.12.2011, 01.01.2012-31.12.2012, respectiv 01.01.2013-31.12.2013, nu a avut nici un fel de activitate, urmeaza sa o lichidez. Se poate cere rambursare tva? Mentionez ca nu a fost depusa010 la iesire din regim derogatoriu, sa ma inregistrez ca si platitor tva.
De ce sa cereti rambursarea de TVA ?
Odata ce nu ati avut activitate nici incasari nu poate fi vorba de TVA achitat, cu atat mai putin de rambursare de TVA pe perioada scurta in care ati avut activitate.
In primul rand trebuie sa mergeti la Circumscriptia Financiara de care apartineti cu toate documentele pe care le aveti si sa cereti verificari prin care vi se vor da si solutii la ce ar mai trebui sa faceti in cadru legal cat si de primire a unui raspuns concret la solicitarea expresa pe care o doriti.

Va aduc la cunostinta ce declaratii fiscale trebuiesc depuse in luna martie 2014 :

Obligatia => Declaratia de inregistrare fiscala/Declaratia de mentiuni, formular 010.

Cine depune => Se depune de catre persoanele juridice care au obligatia sa se inregistreze ca platitori de TVA in urma depasirii plafonului legal de scutire.

Obligatia => Taxa pentru servicii de reclama si publicitate + Cine plateste => Orice persoana care beneficiaza de servicii de reclama si publicitate in Romania, cu exceptia serviciilor de reclama si publicitate realizate prin mijloace de informare in masa scrise si audiovizuale. Taxa se plateste de catre prestatorul serviciului de reclama si publicitate.

Obligatia => Taxa hoteliera + Cine plateste => Unitatile de cazare.

.S.A.M.D., ... sunt si altele ce trebuiesc depuse pana la date fixe, functie de activitatile ori felul personalitatii juridice.