Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor

Anul trecut in luna noiembrie am fost concediat pentru faptul ca am acumulat trei avertisemente in decursul unui an de zile pentru o fapta prev. in r.o.i. sub denumirea de abatere disciplinara grava ????? pentru care se dispune concedierea – aceste mentiuni sunt cuprinse in regulament
Astfel :
-in septembrie am fost sanctionat cu avertisment
- in noiembrie in aceeasi zi am primit doua avertismente spunindu-mi-se verbal ca sunt concediat iar in ziua urmatoare mi s-a interzis a mai intra in unitate

Am atacat cele doua avertismente in intanta .
Ulterior am fost convocat la cercetare disciplinara prealabila – in cuprinsul adresei nu se arata pentru ce abatere disciplinara urmeaza a fi cercetat
Avind in vedere ca eu nu am mai prestat vreo activitate pentru angajator nu m-am prezentat la convocare , iar ulterior am primit decizia de concediere emisa in temeiul art.61 lit.a pentru faptul ca am acumulat trei avertismente fara a se arata pentru ce fapta am fost concediat ????

Intrebarea mea este

Pot cere in instanta desi a trecut termenul de 30 de zile de contestare a constata nulitatea absolute a deciziei de sanctionare cu avertisment primita in septemrie datorita faptului ca nu s-a efectuat o cercetare disciplinara prealabila , in baza prevederilor contractului colectiv de munca
Stiti cumva daca exista hotariri judecatoresti prin care au fost in cazul avertismentului invocate prevederile contractului colectiv de munca ?

In cazul meu ce sfaturi imi mai puteti da
Va multumesc anticipat de ajutor
Liviu
Buna seara.Daca au 30 de zille de la data cand v-a fost comunicata decizia nu mai puteti face nimic.
Este vorba de nulitate absoluta a unei decizii de snactionare cu avertisment care dupa cite stiu eu nu e prescriptibila
sau ma insel .
Puteti sa imi spuneti de ce nu mai pot invoca pe cale judecatoreasca nulitatea absoluta a unei decizii de sanctionare ?
va multumesc :(
Sigur, codul muncii:
Art. 268.
(1) Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă despre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
(2) Sub sancţiunea nulităţii absolute, în decizie se cuprind în mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinară;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de muncă aplicabil, care au fost încălcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost înlăturate apărările formulate de salariat în timpul cercetării disciplinare prealabile sau motivele pentru care, în condiţiile prevăzute la art. 267 alin. (3), nu a fost efectuată cercetarea;
d) temeiul de drept în baza căruia sancţiunea disciplinară se aplică;
e) termenul în care sancţiunea poate fi contestată;
f) instanţa competentă la care sancţiunea poate fi contestată.
(3) Decizia de sancţionare se comunică salariatului în cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii şi produce efecte de la data comunicării.
(4) Comunicarea se predă personal salariatului, cu semnătură de primire, ori, în caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandată, la domiciliul sau reşedinţa comunicată de acesta.
(5) Decizia de sancţionare poate fi contestată de salariat la instanţele judecătoreşti competente în termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicării.
si
Art. 283.
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;

c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
d) pe toată durata existenţei contractului, în cazul în care se solicită constatarea nulităţii unui contract individual sau colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia;
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
(2) În toate situaţiile, altele decât cele prevăzute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data naşterii dreptului.
pakos, utilizator
Stimate Domn,
1. In primul rand ai facut foarte rau ca nu te-ai prezentat la solicitarea lor (tardiva) de a da nota explicativa. Dadeai nota explicativa cu mentiunea expresa ca azi ____(data) mi s-a cerut nota explicata, (pe care o predau in data _) tardiv, dupa darea deciziei nr. ___din ___, incalcandu-mi-se dreptul la APARARE (sa nu uitati niciodata ca nota explicativa este singura aparare a salariatului iar in cauza aceasta mentiune ar fi fost intr-adevar meteorica, geniala si in favoarea dv.;
2. Conform noului Cod al muncii Legea nr. 53/2003 nu exista "reabilitarea de drept" este o anomalie, o curiozitate, dar asta este;
3. Trebuia sa ataci DECIZIA la instanta la TRIBUNAL, in termenul de 30 de zile pe care l-ai avut la dispozitie.
Imi pare rau, dar daca macar ai fi sesizat problema pe forum chiar de a doua zi, nu se poate sa nu fie cineva care sa nu fi spus aceste lucruri.
Acum este tardiv. Imi pare rau, ca se anula fara probleme.
Inocentia
Stimate coleg,
Dreptul muncii, instituie niste reguli speciale, derogatorii de la dreptul comun.
ori, principiul de lucru este "specialia generalibus derogant" . Cred ca ati observat deja ca civilistii nu acopera nulitatile absolute, ei bine, in dreputul muncii o nulitate absoluta cum este lipsa actului medical sau validarea actului medical desi este nulitate absoluta se acopera.(este o curiozitate, dar asta este).
Respectarea termenelor de contestare este prima "exceptie" care se ridica, mai inainte, ca ordine ierarhica, de a invoca nulitatea deciziei.Ca si la invocarea "exceptiilor" exista o ordine de prioritati. Si sigur judecatorii o au in vedere pentru ca le inlesneste munca si este si evidenta.
Inocentia