avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor

Anul trecut in luna noiembrie am fost concediat pentru faptul ca am acumulat trei avertisemente in decursul unui an de zile pentru o fapta prev. in r.o.i. sub denumirea de abatere disciplinara grava ????? pentru care se dispune concedierea – aceste mentiuni sunt cuprinse in regulament
Astfel :
-in septembrie am fost sanctionat cu avertisment
- in noiembrie in aceeasi zi am primit doua avertismente spunindu-mi-se verbal ca sunt concediat iar in ziua urmatoare mi s-a interzis a mai intra in unitate

Am atacat cele doua avertismente in intanta .
Ulterior am fost convocat la cercetare disciplinara prealabila – in cuprinsul adresei nu se arata pentru ce abatere disciplinara urmeaza a fi cercetat
Avind in vedere ca eu nu am mai prestat vreo activitate pentru angajator nu m-am prezentat la convocare , iar ulterior am primit decizia de concediere emisa in temeiul art.61 lit.a pentru faptul ca am acumulat trei avertismente fara a se arata pentru ce fapta am fost concediat ????


Intrebarea mea este

Pot cere in instanta desi a trecut termenul de 30 de zile de contestare a constata nulitatea absolute a deciziei de sanctionare cu avertisment primita in septemrie datorita faptului ca nu s-a efectuat o cercetare disciplinara prealabila , in baza prevederilor contractului colectiv de munca
Stiti cumva daca exista hotariri judecatoresti prin care au fost in cazul avertismentului invocate prevederile contractului colectiv de munca ?

In cazul meu ce sfaturi imi mai puteti da
Va multumesc anticipat de ajutor
Liviu
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 17:17, 27 Aprilie 2009
Va multumesc
Liviu Popescu
Cu placere!
grace_r a scris:

Cu placere!


Scuze pentru off-topic, dar in profilul dvs remarc un lucru senzational: data inregistrari:
Joi, 1 Ianuarie 1970, 02:00
. Inteleg ca atunci v-ati inregistrat la Oficiul Starii Civile?
De ce te miri asa, instant life :))
In viata si in internet :yeah: totul e posibil, nu-i asa?
Instantlife a scris:
Scuze pentru off-topic, dar in profilul dvs remarc un lucru senzational: data inregistrari:
Joi, 1 Ianuarie 1970, 02:00
. Inteleg ca atunci v-ati inregistrat la Oficiul Starii Civile?

Pentru explicatii va rog sa cititi urmatorul topic: www.avocatnet.ro/content/for...

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare 61 a) ade31 ade31 Buna ziua, Un angajat al firmei, de 17 ani, nu a mai venit la locul de munca de o saptamana. Daca in regulamentul intern este specificat faptul ca \" la 3 ... (vezi toată discuția)
Cercetare dispciplinara ! habibi habibi Buna ziua ! Pt absente nemotivate am convocat salariatii respectivi, acestia nu s-au prezentat , ma gandesc acum ... intocmesc procesul verbal si apoi decizia ... (vezi toată discuția)
Incheierea contractului de munca cristinasova cristinasova Buna seara ! Va rog sa ma ajutati sa pot incheia un contract de munca a unei angajate care a plecat de la locul de munca fara sa anunte si fara demisie, cum ... (vezi toată discuția)