Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum sunt impozitate primele intr-o firma cu specific ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum sunt impozitate primele intr-o firma cu specific IT ?

Sunt programator intr-o firma de IT in care , conform legii , drepturile salariale lunare beneficiaza de impozit pe venit zero .

As vrea sa stiu daca veniturile obtinute prin acordarea unei prime beneficiaza de impozit pe venit zero sau , dimpotriva sunt impozitate cu 16%.
Primele reprezinta venit salarial, deci nu se impoziteaza la persoanele scutite.