Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil pentru tata

1. Mama si tatal sunt angajati ai aceleiasi societati.
2. Mama a intrat in CCC pentru perioada de 1 an pana la data de 01.06.2014
3. La data curenta, 27.02.2014, tatal doreste sa intre in CCC.
In situatie in care acest lucru este posibil, care sunt de pasii de urmat atat pentru parinti cat si pentru angajator?
1. Tatal copilului procedeaza la fel cum ati procedat dvs. cand ati solicitat CCC:
- face o cerere catre angajator prin care solicita suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC;
- cu actele necesare se prezinta la Primarie unde solicita indemnizatie pentru CCC.

2. - Mama face o cerere catre angajator prin care solicita incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Cu o copie dupa decizia emisa de angajator se prezinta la Primarie unde solicita suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC.

3. Ar fi bine ca mama si tatal sa se prezinte amandoi, in acelasi timp, la Primarie pentru perfectarea formalitatilor.