avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... P.F.A. cu minus pe incasari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

P.F.A. cu minus pe incasari

P.F.A. cu angajati care are pierdere mai depuna D200 sau D220?
Cel mai recent răspuns: IrinaMona , utilizator 22:39, 27 Februarie 2014
Da, se depun amandoua. Termenul de depunere al D220 este până la data de 25 mai a anului de impunere, odată cu declarația 200 privind venitul 
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi  şi cei care, au 
realizat  venituri  pe  perioade mai mici  decât  anul fiscal,  precum  şi  cei  care,  din motive 
obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal 
anterior.  
Ultima modificare: Joi, 27 Februarie 2014
george-neagu, moderator
Multumesc.
Mai am o intrebare.
Desi esti pe minus trebuie sa platesti impozit?
In timpul anului 2013 ati facut plati anticipate in contul impozitului pe venit si contributiei la sanatate, raportate la venitul estimat pe 2013 din D220 depusa anul trecut.
Acum in 2014 se depune D200 cu situatia contreta de anul trecut si veti primi acasa decizia de impunere in care se face regularizarea si daca e cazul, veti primi inapoi ce ati platit in plus.
Apoi platile anticipate care vor fi platite in 2014 pentru acest an se calculeaza la venitul realizat concret anul trecut(asta daca nu depuneti D220). Primul termen de plata pentru impozit si contributiile sociale este 25 martie 2014.
Ultima modificare: Joi, 27 Februarie 2014
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns.
O seara placuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie pfa ica29 ica29 Buna ziua, in iulie 2013 am infiintat pfa, am depus decalaratia 220 la anaf cu venitul estimat, iar pe parcursul anului 2013 nu am avut deloc activitate. ... (vezi toată discuția)
Nedeclarare venituri pe anul curent. sarmaneandchill sarmaneandchill Buna! In urma unor probleme de sanatate, nu am reusit sa depun, pana la 1 Februarie actele necesare realizarii calculelor taxelor care trebuiesc a fii platite ... (vezi toată discuția)