Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... P.F.A. cu minus pe incasari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

P.F.A. cu minus pe incasari

P.F.A. cu angajati care are pierdere mai depuna D200 sau D220?
Da, se depun amandoua. Termenul de depunere al D220 este până la data de 25 mai a anului de impunere, odată cu declarația 200 privind venitul
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi  şi cei care, au
realizat  venituri  pe  perioade mai mici  decât  anul fiscal,  precum  şi  cei  care,  din motive
obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal
anterior.
george-neagu, moderator
Multumesc.
Mai am o intrebare.
Desi esti pe minus trebuie sa platesti impozit?
In timpul anului 2013 ati facut plati anticipate in contul impozitului pe venit si contributiei la sanatate, raportate la venitul estimat pe 2013 din D220 depusa anul trecut.
Acum in 2014 se depune D200 cu situatia contreta de anul trecut si veti primi acasa decizia de impunere in care se face regularizarea si daca e cazul, veti primi inapoi ce ati platit in plus.
Apoi platile anticipate care vor fi platite in 2014 pentru acest an se calculeaza la venitul realizat concret anul trecut(asta daca nu depuneti D220). Primul termen de plata pentru impozit si contributiile sociale este 25 martie 2014.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns.
O seara placuta.