Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare SRL-D sau AF intermedieri imobiliare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare SRL-D sau AF intermedieri imobiliare

Va rog sa ma ajutati si pe mine, vreau sa-mi deschid o firma de imobiliare (intermediere) cu asociat unic (doar eu). Am 28 ani si nu stiu ce sa aleg dintre slr-d sau asociatie familiala. Stiu ca nu am voie intermedieri si asigurari cu srl-d, dar daca as pune ca activitate secundara imobiliare si nu activitate principala. Mentionez ca voi face singur, de acasa,eventual cu viitori colaboratori nu angajati.M-am gandit si la pfa dar acolo am nevoie de calificare si dureaza pana o voi face. Vreau sa fie costuriile cat mai mici atat pt infiintare cat si pe parcurs.Va multumesc si astept un raspuns cat mai exact.
george-neagu, moderator
Din cate cunosc, si pentru srl, nu numai pentru pfa trebuie sa aveti calificare pentru deschiderea unei agentii imobiliare! Va trebuie un curs autorizat de agent imobiliar!.....nu stiu daca merge pe asociatie familiala!
Din punct de vedere fiscal rentabil este pe PFA, nu pe SRL!
Dl. MMoceanu: din punct de vedere fiscal este rentabil SRL si nu PFA. O afirm in calitate de contabil care stie ce fel de taxe exista in ziua de astazi. In plus va face parte din categoria serviciilor, unde renteaza impozitarea micro cu 3%, nu?
(EDITAT)Nu peste tot renteaza sa va autorizati ca SRL, insa in acest caz nu exista nici un dubiu.
george-neagu, moderator
Dl. MMoceanu stiu sigur ca nu-mi trebuie nici un curs de specialitate pt srl. Nu intereseaza pe nimeni ce studii am eu daca vreau sa-mi fac propria firma. Studiile sunt pt angajati sau pfa,
Dl SmartApp_ro sa aleg srl simplu sau se poate si cu srl-d? Eu as prefera srl-d, deoarece sunt scutit de taxa de la registrul comertului. Acum nu stiu daca pot face imobiliare prin srl-d.