Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie privata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie privata

buna ziua.am pensie privata obligatorie si pensie facultativa pilonul2...care dintre cele doua pensii o afecteaza pe cea de la stat?eu o sa ies la pensie cam pe la 46 de ani (lucrez in conditii grele)....trebuie sa platesc in continuare la amandoua pensiile pana la varsta de 64 ani?daca o sa mor inainte de 64 ani ce se intampla cu banii mei?am deja 6 ani de cand cotizez la pensiile private mai am 5 ani pana la pensia de stat....va multumesc pentru raspunsuri...
Pensia numita Pilonul II nu este facultativa(optionala a fost numai alegerea initiala a administratorului de fond) si nu presupune cotizatii suplimentare(cum este Pilonul III).Ea provine din separarea contributiei datorata pentru pensie, si redirectionarea unei fractiuni catre un fond privat.La data pensionarii pentru limita de varsta, veti beneficia atat de pensia "de stat" cat si de pensia privata.
pikii12 a scris:

buna ziua.am pensie privata obligatorie si pensie facultativa pilonul2...care dintre cele doua pensii o afecteaza pe cea de la stat?eu o sa ies la pensie cam pe la 46 de ani (lucrez in conditii grele)....trebuie sa platesc in continuare la amandoua pensiile pana la varsta de 64 ani?daca o sa mor inainte de 64 ani ce se intampla cu banii mei?am deja 6 ani de cand cotizez la pensiile private mai am 5 ani pana la pensia de stat....va multumesc pentru raspunsuri...

La data indepliniri conditiilor de pensionare in sistemul public(cu reducerea varstei datorata grupei de munca ), veti primi o pensie diminuata cu procentul de contributie la pilonul II de pensie, cnform art. 96 alineatul (3) din legea 263/2010.
ATR. 96
(3) În situaţia asiguratului care contribuie la un fond de pensii administrat privat, punctajul lunar stabilit în condiţiile prezentei legi se corecteazã cu raportul dintre contribuţia datoratã la sistemul public de pensii şi contribuţia prevãzutã de lege pentru condiţii normale de lucru.
Dupa iesirea la pensia de stat, veti mai contribui la pilonul II, numai in situatia in care veti mai realiza stagii de cotizare.
La data indepliniri varstei standard de pensionare (65 de ani), veti primi o pensie privata de la pilonul II calculata in baza legii 411/2004.