Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

buna ziua.am o intebare,cine trbuie sa plateasca contributia la asicgurari de santate in caz de concediu medical pe o perioada mai lunga,multumesc.
Daca nu figurati in acele 8 luni ca si asigurat la Casa de Asigurari de Sanatate este posibil ca angajtorul dvs sa nu fi depus Declaratia D112.
Sau sa nu fi platit contributiile respective, prevazute in D112.
In ambele situatii mentionate mai sus, reiese ca nu ar exista niciun obstacol intre cele doua institutii si este vina angajatorului.
in caz ca angajatorul nu a platit ce este de facut.
Va trebui sa-l actionati in judecata pentru a fi obigat la plata acestora sau sa depuneti o sesizare la ANAF.