avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de handicap?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de handicap?

stimati domni si doamne,

am 76 de ani si sunt diagnosticata cu ciroza hepatica decompensata,potrivit legii asistentei sociale ,v-as intreba daca eu pot sa imi fac un dosar ptr. a primi un ajutor social de handicap? va multumesc,
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:44, 1 Martie 2014
1. Se numeste indemnizatie de handicap si se acorda daca veti fi incadrata intr-un grad de handicap de catre Comisia de expertiza medicala.

2. Luati legatura cu Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Martie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Contactati personal comisia de expertiza medicala persoane cu handicap din cadrul primariei
Veti depune toate documentele care atesta afectiunea
Comisia dupa analizarea documentelor poate solicita investigati pentru pronuntarea asupra stadiului actual al boli si poate dispune eliberarea de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Conditionat de incadrare,conform disp L nr 448/2006 puteti beneficia de diferite facilitati fiscale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Epilepsie caldararucaty caldararucaty buna ziua am un copil de 8 ani si este diagnosticat cu epilepsie si intarziere psihica usoara as vrea sa stiu la ce grad de handicap se incadreaza si ce ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grad de handicap mirey32 mirey32 Buna ziua, Am 31 de ani si 1,34cm. Am fost diagnosticata cu nanism hipofizar la varsta de 3 ani! Din pacate, pana acum nu mi-am depus dosarul pentru handicap ... (vezi toată discuția)
Context medico-legal adulti tsa & certificat de handicap irina.gutanu irina.gutanu Buna seara! As avea niste intrebari despre contextul medico-legal al autismului la adulti: 1. Persoanele aflate in regim ambulatoriu pot sa fie ... (vezi toată discuția)