Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de handicap?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de handicap?

stimati domni si doamne,

am 76 de ani si sunt diagnosticata cu ciroza hepatica decompensata,potrivit legii asistentei sociale ,v-as intreba daca eu pot sa imi fac un dosar ptr. a primi un ajutor social de handicap? va multumesc,
1. Se numeste indemnizatie de handicap si se acorda daca veti fi incadrata intr-un grad de handicap de catre Comisia de expertiza medicala.

2. Luati legatura cu Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Contactati personal comisia de expertiza medicala persoane cu handicap din cadrul primariei
Veti depune toate documentele care atesta afectiunea
Comisia dupa analizarea documentelor poate solicita investigati pentru pronuntarea asupra stadiului actual al boli si poate dispune eliberarea de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Conditionat de incadrare,conform disp L nr 448/2006 puteti beneficia de diferite facilitati fiscale