Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativa de omor sau lovire si alte violente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativa de omor sau lovire si alte violente

fapta de a lovi cu un cutit in abdomen un bodyguard de la disco pt motivul ca ti-a cerut sa parasesti incinta c constituie mai exact?
a fost doar o lovitura si nu necesita ingrijiri mdicale de durata
Buna ziua!
fata de zona unde a fost aplicata lovitura, de arma folosita, aceasta fapta poate constitui infractiunea de tentativa de omor.
DACA LOVITURA NU I-A PUS IN PERICOL VIATA , NU ESTE NICI O TENTATIVA DE OMOR DOMNULE AVOCAT !!!!!
adycon a scris:

DACA LOVITURA NU I-A PUS IN PERICOL VIATA , NU ESTE NICI O TENTATIVA DE OMOR DOMNULE AVOCAT !!!!!

Ar fi de preferat sa nu mai folositi majuscule. ICCJ nu este de parere cu dvs.

Fapta de a lovi victima în abdomen cu o sticlă spartă, cauzându-i o plagă înjunghiată cu evisceraţie de intestin subţire, care a necesitat 12-14 zile de îngrijiri medicale, constituie tentativă la infracţiunea de omor, omor calificat sau, după caz, omor deosebit de grav, indiferent dacă, potrivit actelor medico-legale, leziunile traumatice au pus sau nu în primejdie viaţa victimei, întrucât existenţa tentativei la infracţiunea de omor nu este condiţionată de punerea în primejdie a vieţii. Noţiunea de punere în primejdie a vieţii, utilizată în actele medico-legale, priveşte aspectele medicale, în timp ce tentativa la infracţiunea de omor, aspectele juridice.

I.C.C.J., Secţia penală, decizia nr. 107 din 18 ianuarie 2010
Faptul ca ati lovit cu un cutit duce la concluzia de tentativa de omor deoarece obiectul era apt de a produce omorul.
Mai depinde si daca ati taiat sau ati injunghiat.
Depinde si daca taiati si ii ieseau intestinele...

Daca ati fi lovit cu un par si nu era pusa in primejdie viata victimei fapta nu ar fi constituit tentativa de omor.

Fara o analiza concreta sa pot face multe speculatii...
Multumesc colegilor avocati care i-au raspuns domnului consilier juridic Polemica este buna doar daca este constructiva.