avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... stie cineva? admitere avocatura!
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

stie cineva? admitere avocatura!

Stie cineva in cat timp de la admiterea in barou trebuie sa imi gasesc un avocat cu care sa inchei un contract de colaborare?
acest avocat poate face parte din alt barou sau trebuie sa faca parte din acelasi barou ca si mine?
am nevoie de vreo semnatura pentru a participa la examen?
va multumesc pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: aliPus , utilizator 11:45, 18 Octombrie 2005
in 60 zile, cu un avocat din acelasi barou cu tine.
pana acum nu este nevoie de nici o semnatura.
Nu se stie ce va fi pana in toamna.
elena
nu ai nevoie de semnatura pentru a participa la examen, iar examenul luat e valabil doi ani. daca in timpul asta nu gasesti un avocat va trebui sa il mai dai o data.
deci... pana la urma.... 60 de zile sau 2 ani? :) e un regulament sau o lege care sa se refere la asta? a, si ca avocat stagiar intr-un judet pot participa la sedinte si pune concluzii in alt judet? merci pentru amabilitate....
scuze, examenul e valabil 3 ani. nu stiu exact unde e reglementat, dar asa mi-au spus colegii mei care sunt avocati.
poti participa la sedinte in alte judete si poti depune concluzii dar numai la judecatorie.
Multumesc mult pentru raspuns! :)

Alte discuții în legătură

Tutorial admitere avocatura roumanie roumanie As dori si eu niste informatii despre ce pasi trebuie sa urmezi ca sa intri in avocatura. Probabil unii gandesc de pe acum ca am terminat facultatea cum a ... (vezi toată discuția)
Stagiatura valery valery As vrea sa stiu daca se poate sa faci stagiatura in alt judet decat cel unde ai luat examenul! Normal ca mi s-a spus ca nu, dar atata timp cat nu esti inscris ... (vezi toată discuția)
Stagiatura , conditii maestru siempreska siempreska Unde gasesc conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un avocat definitiv pentru a fi maestru? As vrea sa stiu ce cheltuieli si taxe are de platit pt a ... (vezi toată discuția)