Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... stie cineva? admitere avocatura!
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

stie cineva? admitere avocatura!

Stie cineva in cat timp de la admiterea in barou trebuie sa imi gasesc un avocat cu care sa inchei un contract de colaborare?
acest avocat poate face parte din alt barou sau trebuie sa faca parte din acelasi barou ca si mine?
am nevoie de vreo semnatura pentru a participa la examen?
va multumesc pentru ajutor!
in 60 zile, cu un avocat din acelasi barou cu tine.
pana acum nu este nevoie de nici o semnatura.
Nu se stie ce va fi pana in toamna.
elena
nu ai nevoie de semnatura pentru a participa la examen, iar examenul luat e valabil doi ani. daca in timpul asta nu gasesti un avocat va trebui sa il mai dai o data.
deci... pana la urma.... 60 de zile sau 2 ani? :) e un regulament sau o lege care sa se refere la asta? a, si ca avocat stagiar intr-un judet pot participa la sedinte si pune concluzii in alt judet? merci pentru amabilitate....
scuze, examenul e valabil 3 ani. nu stiu exact unde e reglementat, dar asa mi-au spus colegii mei care sunt avocati.
poti participa la sedinte in alte judete si poti depune concluzii dar numai la judecatorie.
Multumesc mult pentru raspuns! :)