Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salar orar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salar orar

Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect SALARIUL ORAR:
1. salar de incadrare / 168 ore (media de ore lunara stabilita pentru anul 2014) sau 2. salar de incadrare / ore lucratoare din luna respectiva

Daca merg dupa prima formula, angajatului ii rezulta un salar realizat mai mic in lunile in care norma este sub 168 ore si un salar realizat mai mare in lunile in care norma este peste 168 ore.
De exemplu:
salar de incadrare angajat = 850 lei.
Norma luna februarie = 160 ore (sunt 20 zile lucratoarex8ore= 160 ore) In luna februarie angajatul lucreaza 160 ore.
Salariul orar este mentinut in fiecare luna la valoarea de 5.0595 (850 lei / 168 ore, calculat dupa prima formula) Salariul realizat in februarie este: 160 * 5.0595 = 810 lei. - astfel nu ii asigur salariatului salariul minim brut garantat de lege.
Acest lucru ma determina sa zic ca prima formula nu este corecta si ca in fiecare luna salariul orar este diferit in functie de norma (orele lucratoare) din acea luna. Asa este?
Asta e si problema mea, diferenta de la luna octombrie (salariul orar 1000/1845=5.43) la luna noiembrie (1000/160=6.25) e enorma, 0.80 lei / ora suplimentara! acolo unde sunt ore suplimentare . Ce sistem de calcul al salariilor ar fi mai avantajos in acest caz , deoarece muncitorii care au lucrat acelasi nr. ore suplimentare ambele luni, sunt pe buna dreptate nemultumiti!

Eu zic sa calculati asa:
1000 lei / luna x 12 luni = 12.000 lei /an
252 zile lucratoare in an x 8 ore / zi = 2.016 ore lucratoare in an
12.000 lei : 2016 ore = 5,95 lei/ora
Orice ora suplimentara in anul 2014 sa fie platita cu 5,95 lei

Pentru anul 2015 se vor inlocui doar valorile.
Si asta e conform legii?