Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie publica prin atribuire directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie publica prin atribuire directa

Conform OUG 34/2006 art 19 arata ca Autoritatea contractantă (AC) achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări, in cazul in care valoare nu depaseste echivalentul a 30000 euro fara TVA pentru produse/servicii si respectiv 100000 fara TVA pentru lucrari. achizitia se realizeaza pe document justificativ.
Art. 19 indice 1 arata ca daca valoarea unei achizitii depaseste echivalentul sumei de 5000 euro fara TVA AC are obligatia de a transmite in cel mult 10 zile de la data primirii documentului justificativ o notificare in SEAP.

Speta:
Bugetul a fost aprobat impreuna cu proiectul de investiții prin HCL.
In semestrul 2 / 2014 este prevazuta o lucrare a carei valoare depaseste suma de 5000 euro. Aceasta lucrare a fost atribuita direct in semestrul 1 / 2014 si firma a inceput lucrarile.
Mentionez ca Bugetul si Proiectul de investitii nu au fost facute publice in termen de 5 zile de la aprobare asa cum prevede OUG 63/2010 art 76 indice 1 lit. c..

Intrebari:

1. Atunci cand AC achizitioneaza o lucrare prin atribuire directa si prin selectia de oferte este obligata sau nu sa anunte public data in care ofertele pot fi depuse?
(Conform cadrului legislativ european exista 7 principii pentru achizițile publice)

2.Poate AC de ex.: ordonatorul de credite "vorbeste direct" cu patronii a trei firme, explica condițiile, acestia intocmesc ofertele, le transmit AC si dupa bunul plac ordonatorul de credite alege pe cine vrea el sa execute lucrarea si fara a informa pe cetateni despre conditiile, procedura si valoarea de achizitie?

3. Daca AC are obligatia de a informa cetatenii inainte de achizitie cu privire la ceea ce urmeaza a fi achizitionat, publicarea ofertelor depuse etc. adica transparentizarea intregului proces ?

Fac referire doar la valori mai mari de 5000 euro.

Multumesc.
danielbox4, utilizator