Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Contractul este obligatoriu la o presare de servicii?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Contractul este obligatoriu la o presare de servicii?

As vrea sa stiu daca este legal. Am făcut o achiziție directa pentru realizare unui plan de intervenție isu, o achiziție directa in valoare de 5000 de lei. Comanda am făcut o prin SEAP dar nu am încheiat nici un contract. Lucrarea a fost efectuată, planul primind toate aprobările, as vrea sa stiu daca in acest caz comanda ferma făcută prin SEAP tine locul de contract si in ce lege este specificat. Va multumesc anticipat
OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziție publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice și a contractelor de concesiune de servicii
art.19
Autoritatea contractantă achiziționează direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziției, estimată conform prevederilor secțiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depășește echivalentul în lei a 30.000 euro exclusiv T.V.A. pentru fiecare achiziție de produse ori servicii, respectiv a 100.000 euro exclusiv T.V.A. pentru fiecare achiziție de lucrări. Achiziția se realizează pe bază de document justificativ.
Documentul justificativ fiind comanda?