Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

Buna ziua. Am o rugaminte. Am avut un accident de masina, iar vinovatul este o masina. Eu eram pe bicicleta. din accident nu a rezultat vatamarea nici unei persoane, dar bicicleta a fost avariata. Am fost cu bicicleta la firma de asigurari, iar acolo mi sa spus ca nu imi pot da banii pentru reparare, pentru ca nu am actul care sa dovedeasca ca bicicleta este a mea (eu am primit-o cadou). Ce as putea sa fac ca sa imi pot repara bicicleta?
Initial incercati solutionare amiabila cu proprietarul auto
Daca nu solutionati,analizati oportunitatea apelarii la mediator,eventual instanta de judecata
Am vorbit cu proprietarul, dar cam stramba din nas, pentru ca bicicleta este o cursiera, si reparatiile sunt scumpe, in jur de 25 milioane

Vroiam sa intreb, oare daca fac o declaratie pe propria raspundere, la notar, cum ca bunul (bicicleta) este a mea, oare ma poate ajuta in continuare la cei de la Astra, in locul actului de proprietate al bicicletei

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Faceti un act de mana cu cel care v-a facut cadou bicicleta si scrieti ca v-a fost donata, nu este o minciuna.

Gabriela Pintea, Consilier juridic