Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare marfa-caz de garantie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare marfa-caz de garantie

Ma poate ajuta cineva cu o baza legala pentru reevaluare marfa? Am marfa rezultata in urma inlocuirii unor piese defecte in caz de garantie acordata. Mai precis dau clientului in locul piesei defecte una buna. In gestiune raman deci cu o piesa defecta a carei valoare trebuie sa fie mai mica decat a piesei bune. Cum pot diminua valoarea? Exista o baza legala? Ce documente trebuie intocmite?
Ma poate ajuta cineva?
:(
Multumesc mult
carabela_anca a scris:

Ma poate ajuta cineva cu o baza legala pentru reevaluare marfa? Am marfa rezultata in urma inlocuirii unor piese defecte in caz de garantie acordata. Mai precis dau clientului in locul piesei defecte una buna. In gestiune raman deci cu o piesa defecta a carei valoare trebuie sa fie mai mica decat a piesei bune. Cum pot diminua valoarea? Exista o baza legala? Ce documente trebuie intocmite?
Ma poate ajuta cineva?
:(
Multumesc mult

V-ati exprimat ca aceste piese schimbate in termenul de garantie sunt considerate ca si marfa, inseamna ca dvs sunteti comerciantul utilajelor si/sau pieselor inglobate. In acest caz pt marfa defecta sa face proces verbal de scoatere din gestiune, costul acestora este insa nedeductibil la calculul impozitului pe profit si sa trebuie sa colectati tva.
Daca insa sunteti producator, lucrurile se schimba in favoarea dvs prin calculul cu mare abilitate a costurilor de productie incluzandu-se aici si costul pieselor ce urmeaza a fi schimbate in perioada de garantie.

Succes!

Si ce pot face in cazul in care pot repara acea piesa? Cum pot sa ii construiesc pretul ? Trebuie sa mentionez ca eu nu sunt producatorul, ci doar distribuitor. Printr-o conventie firma producatoare imi suporta costurile de reparatie sau inlocuire. Problema mea este ca nu stiu cum pot sa construiesc costul produsului defect pentru a putea sa il repun in circuitul economic. #-o
carabela_anca a scris:

Si ce pot face in cazul in care pot repara acea piesa? Cum pot sa ii construiesc pretul ? Trebuie sa mentionez ca eu nu sunt producatorul, ci doar distribuitor. Printr-o conventie firma producatoare imi suporta costurile de reparatie sau inlocuire. Problema mea este ca nu stiu cum pot sa construiesc costul produsului defect pentru a putea sa il repun in circuitul economic. #-o

Deaorece intrebarea dvs este conceputa in termeni generali am sa incerc sa va compun o varianta practica care poate se potriveste cu ce aveti dvs:
Piese stricata se intoarce la dvs cu aviz de la client. Dvs reparati piesa, i-o returnati tot pe aviz clientului. Faceti un deviz de lucrari producatorului cu care aveti conventie de suportarea reparatiilor in care se includ piesele utilizate, manopera si ce cheltuieli mai aveti. Odata aprobat devizul acesta se factureaza producatorului.

Politica firmei producatoare este sa nu las clientul sa astepte pana ii repar piesa si sa ii dau una noua in loc. In acest caz eu emit aviz catre client pentru piesa noua.O inregistrez pe costuri 6588 = 371 sa spunem. Problema mea apare in momentul in care clientul imi lasa piesa defecta in gestiune. O inregistrez tot pe 371 ? sau o bag intr-o gestiune in afara bilantului (custodie)? O las acolo pana in mom in care firma producatoare imi spune ca o primeste inapoi. In cazul in care eu pot sa o repar firma producatoare trebuie sa mi-o factureze pentru a putea sa o bag in gestiune. Eventual cu un pret mai mic pt ca e defecta. Este corecta gandirea?.
Multumesc mult