Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Chiosc presa neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Chiosc presa neplatitor de TVA

Care sunt notele contabile pentru inregistrarea corecta a urmatoarelor documente :
1. Primesc aviz de insotire a marfii in aproape fiecare zi a lunii
2. La sfarsit de luna primesc factura cu cant. livrata pe parcursul intregii luni, la sfarsitul facturii apare rubrica " reducere = 22 % " cu minus.
3. La sfarsit de luna primesc factura de retur aferenta marfii returnate , la sfarsitul facturii apare cu "+" reducere 22 %

La ce documente trebuie sa intocmesc NIR ?

Va multumesc anticipat pentru lamurire.
Din punctul meu de vedere si din datele prezentate nu trebuie intocmit NIR

NIR-ul se intocmeste pe masura efectuarii receptiei bunurilor intrate in unitate, consemnindu-se diferentele constatate. Exista doar 6 cazuri in care NIR-ul este obligatoriu:
Ordin nr 3512/2008: anexa 2, Grupa a III-a Bunuri de natura stocurilor Nota de receptie si constatare de diferente (cod 14-3-1a)
b) Se foloseste ca document de receptie obligatoriu numai in cazul:
- bunurilor materiale cuprinse intr-o factura sau aviz de insotire a marfii, care fac parte din gestiuni diferite;
- bunurilor materiale primite spre prelucrare, in custodie sau in pastrare;
- bunurilor materiale procurate de la persoane fizice;
- bunurilor materiale care sosesc neinsotite de documente de livrare;
- bunurilor materiale care prezinta diferente la receptie;
- marfurilor intrate in gestiunile la care evidenta se tine la pret de vanzare
c) In alte cazuri decat cele mentionate la lit. b), receptia si incarcarea in gestiune, dupa caz, si inregistrarea in contabilitate se fac pe baza documentului de livrare care insoteste transportul (factura, avizul de insotire a marfii etc.).
Multumesc !