avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu a murit, mostenitori suntem eu si sotia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu a murit, mostenitori suntem eu si sotia lui tata (fratele defunctului)?

Buna ziua,

Unchiul meu, fratele tatalui meu a decedat in 2012, tatal meu a decedat in 2009, ramanand in viata sotia lui si eu.

Unchiul a lasat o garsoniera... cine o va mosteni? EU, nepot al defunctului, cota de 100%? sau impart cu sotia tatalui meu?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:46, 9 Martie 2014
Dacă unchiul nu a lăsat descendenţi, el ar fi fost moştenit de fratele lui (presupunînd că e unicul frate şi că părinţii lor sunt decedaţi).

Deoarece tatăl dumneavoastră) a decedat înaintea unchiului, se pune problema repreyentării, perfect posibilă în cazul dumneavoastră, dar imposibilă în cazul mamei dumneavoastră.

Prin urmare, veţi moşteni singur întreg patrimoniul unchiului. Atenţie, patrimoniul, nu doar garsoniera sau alte bunuri. Cu alte cuvinte, şi datoriile defunctului, pe care (dacă există) veţi fi obligat să le achitaţi din bunurile sau valoarea bunurilor moştenite.
andreistan a scris:

Buna ziua,

Unchiul meu, fratele tatalui meu a decedat in 2012, tatal meu a decedat in 2009, ramanand in viata sotia lui si eu.



La cine faceti referire, prin "sotia lui", este vorba de sotia unchiului sau sotia tatalui dv?
andreistan a scris:

sau impart cu sotia tatalui meu?


Scrie şi mai limpede în titlul topicului: moştenitori suntem eu şi soţia lui tata?
Eu am inteles ca a ramas in viata si sotia unchiului. In acest caz ar fi fost parte la succesiune.:">
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Martie 2014
doina_manuela, utilizator

Alte discuții în legătură

Moștenirea in cazul recăsătoriei Maria20211 Maria20211 Daca un bărbat cu doi copii a rămas văduv, s-a recăsătorit și cu a doua soție a mai avut un copil , cum se împarte averea la nepoții lui ? Copii ... (vezi toată discuția)
Mostenire unchi fara copii, testament pentru un alt nepot. andreiadmin andreiadmin va rog unele clarificari in urmatoarea situatie :un unchi al meu si frate al mamei mele a decedat,dupa ce sotia lui decedase cu un an inainte.NU au avut ... (vezi toată discuția)
Probleme cu o succesiune pisica300 pisica300 Străbunicul meu P.D. a avut unici moștenitori pe bunica mea M.D.M.R , pe sora bunicii mele P.S.M și pe frații bunicii mele P.D.R și P.A.F. Bunica mea ... (vezi toată discuția)