Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto din 2009
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto din 2009

Buna ziua.Am o intrebare.Se poate recupera o taxa auto platita in 2009 dar fara a mai avea nici un document care sa ateste ca masina a fost in proprietatea mea.In plus nu mai am nici documentul care atesta ca am achitat taxa de mediu.Va multumesc
dumitruovidiumihai2009 a scris:

Buna ziua.Am o intrebare.Se poate recupera o taxa auto platita in 2009 dar fara a mai avea nici un document care sa ateste ca masina a fost in proprietatea mea.In plus nu mai am nici documentul care atesta ca am achitat taxa de mediu.Va multumesc

RASPUNS :
Cred ca se poate recupera. Va trebui insa sa faceti rost de copii de pe documentele care atesta ca masina a fost in proprietatea dumneavoastra si ca ati achitat TAXA DE MEDIU.
Intrati la contul meu si cititi raspunsul amplu pe care l-am dat legat de subiectul :
"Taxa auto 2010. Primim toti banii sau doar in rate ?",
ca sa aveti toate informatiile de modul in care se poate recupera "TAXA AUTO 2009" dar si despre "TAXA DE MEDIU".
Succes !
Ok.Ma asteptam la acest raspuns.Stiu ca se spoate elibara de carte Administratia fincanciara chitanta care dovedeste ca am platit taxa de timbru,dar ce pot face in situatia in care nu pot sa fac copie dupa cartea de identitate si talonul masinii?
Oare nu este posibil ca doar chitanta care dovedeste ca am platit taxa de timbru sa imi fie necesara pentru a deschide un porces?
In primul rând nu ați plătit timbrul de mediu ci taxa de poluare.timbrul de mediu a intrat in vigoare in 15 Martie 2013.daca nu aveți copii dupa toate actele mașinii nu puteti sa recuperati taxa.daca va spune cineva ca se poate nu trebuie sa-l credeți.
Am inteles.Va multumesc.O seara buna
Se poate formula o cerere catre Serviciul de Inmatriculari Auto pentru eliberarea unei adeverinte care sa ateste prima inmatricularea a autovehiculului in spatiul comunitar si ulterior inmatricularea acestuia pe dumneavoastra, adeverinta care probeaza inmatricularea pe dumneavoastra si care poate fi folosita in instanta.