avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe 2 ore

Am deschis un magazin si am angajat o vanzatoare cu 2 ore.in aceeasi incapere este si o firma de termopane si vanzatoarea va lucra la amandoi in acelasi timp. la cealalta firma cea cu termopane are contract de 8 ore.se poate ? sau cum trebuie sa fac sa nu am probleme cu ITM
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:55, 10 Martie 2014
Se poate. Ce treaba aveti cu cealalta firma?
Dvs. treceti pe contract orele de la cat a cat lucreaza la dvs la magazin si gata, asta e.
Aveti grija sa nu care cumva, sa nu care cumva sa serveasca vreun agent ITM (sub acoperire) in afara programului trecut pe contractul de munca, caci atunci e de rau. Respectati legea si nu o sa aveti nicio problema. Bafta si succes in business.
1. Orice salariat are dreptul de a munci, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

2. Asadar, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.
goegbv a scris:

Am deschis un magazin si am angajat o vanzatoare cu 2 ore.in aceeasi incapere este si o firma de termopane si vanzatoarea va lucra la amandoi in acelasi timp. la cealalta firma cea cu termopane are contract de 8 ore.se poate ? sau cum trebuie sa fac sa nu am probleme cu ITM


Poate cumula CIM de la firma de termopane cu cel de la firma dvs. Insa la dvs la firma nu poate lucra decat cele 2h/zi si 10h/sapt, conform programului de lucru. Stabiliti intervalul orar intre care isi desfasoara activitatea. Nu incercati sa o folositi pe toata durata celor 8h pe care le lucreaza la cealalta firma. Se va prinde ITM-ul.
trandafir2 a scris:

Se poate. Ce treaba aveti cu cealalta firma?
Dvs. treceti pe contract orele de la cat a cat lucreaza la dvs la magazin si gata, asta e.
Aveti grija sa nu care cumva, sa nu care cumva sa serveasca vreun agent ITM (sub acoperire) in afara programului trecut pe contractul de munca, caci atunci e de rau. Respectati legea si nu o sa aveti nicio problema. Bafta si succes in business.

cam asta e problema ca in 8 ore lucreaza in paralel la amandoi.cam cat e amenda? ms
Amenda nu e mare, intre 1500-3000 lei pentru munca suplimentara. Angajatii cu CIM cu timp partial nu au dreptul sa efectueze munca suplimentara, cu exceptiile legale, astfel incat ITM-ul va lasa ca masura modificarea CIM la norma intreaga.

Alte discuții în legătură

2 contracte de munca la acelasi angajator florentinal florentinal Am si eu o situatie pe care nu stiu cum sa o rezolv: lucrez la o institutie publica care a preluat de curand de la spitalul municipal toate cabinetele scolare; ... (vezi toată discuția)
Intervalul orar la cim cu timp partial ionela11 ionela11 Buna dimineata, In urma unui control de la ITM, inspectorii de munca au cerut sa se specifice intervalul orar in care se lucreaza pt cim cu timp partial. ... (vezi toată discuția)
Program de lucru inegal vs repaus saptamanal Patience Patience Buna ziua, Am o intrebare referitor la modul de lucru corect pentru un salariat cu norma intreaga (8h/s,40h/s), dar cu un program de lucru inegal. E ... (vezi toată discuția)