Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul cod penal

buna ziua sotul meu a fost arestat la 1 octombrie 2013 pentru fila cec fara acoperiere
pe artc 215 alin 1 2 3 a primit o pedeapsa de 3 ani ...as vrea sa stiu cu intrarea in vigoare a noului cod penal si procedura penala se poate oncadra in comisia de evaluare pentru reducerea pedepsei tin sa precizez ca lucreaza in interiorul penitenciarului din decembrie 2013 si ne-am casatorit in interiorul penitenciarului acuma in februerie 2014..si acuma pe 13 martie are sesizare transmisă de comisia prevăzută de HG 836/2013..ma poate ajuta cineva ?va multumesc
Asteptati solutionarea de catre instanta de judecata a sesizarii comisiei de evaluare.
HG 836/2013 privind constituirea si atributiile comisiilor de evaluare a incidentei aplicarii legii penale mai favorabile in cazul persoanelor aflate in executarea pedepselor si masurilor educative privative de libertate din perspectiva noilor reglementari penale si procesual penale.
Art.5
(1) Sesizarea instantelor se va realiza potrivit dispozitiilor legale in vigoare.
(2) Comisiile de evaluare au obligatia de a transmite instantelor competente sa dispuna cu privire la aplicarea legii penale mai favorabile dosarul fiecarui condamnat cuprinzand toate documentele necesare pentru stabilirea incidentei legii penale mai favorabile.
(3) In scopul indeplinirii obligatiei prevazute la alin. (2), comisiile pot solicita orice inscrisuri sau informatii de natura sa clarifice situatia condamnatului. Comunicarea inscrisurilor si informatiilor de catre institutiile care le detin se face de urgenta.
.............................
eliberare conditionata pe noul cod la o pedeapsa de 3 ani plus ca lucra are evidentieri ne-am casatorit acolo..la cat timp isi poate face cererea?
Ora estimata: 9:00
Complet: Complet nr.4 - Sesizare HG 836/2013
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: SP 184/CC/2014 ADMITE SESIZAREA
Document: Încheiere - măsuri preventive (faza de UP) 184/2014 13.03.2014
asta e solutia ma puteti ajuta sa imi explicati ce inseamna
imi da si mie cineva o mana de ajutor ce trebuie sa faca ?el vrea sa isi faca contestatie ca nu i s-a redus pedeapsa