Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

In cazul in care un angajat la o firma de asigurari,(firma avand sediul principal in Ungaria), nu primeste salariul pentru ultimele 3 luni, exista vreo cale legala de obtinere a acestor salarii restante. mentionez faptul ca nu se doreste demisionarea de la locul de munca? va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
De ce precizati ca are sediul principal in Ungaria?
Dvs. ati incheiat CIM cu Sucursala din Romania si l-ati inregistrat la ITM in Romania? Daca da, faceti cum v-a spus colega mea, "uranopos".
tudorvaleriu a scris:

De ce precizati ca are sediul principal in Ungaria?
Dvs. ati incheiat CIM cu Sucursala din Romania si l-ati inregistrat la ITM in Romania? Daca da, faceti cum v-a spus colega mea, "uranopos".

da contractul s-a incheiat cu sucursala din romania. va multumesc pentru raspunsuri
ITM-ul ii poate pune in vedere angajatorului sa va achite drepturile salariale , iar in cazul in care acesta nu va achita salariul poate fi sanctionat de inspectorii ITM.
Hotararea instantei este insa executorie, deci sansele pentru recuperarea drepturilor salariale sunt la instanta. si inca un amanunt, fiind vorba de un litigiu de munca este scutit de taxa judiciara si timbru judiciar, iar instanta competenta este Tribunalul din resedinta de judet. In cazul in care doriti sa va luati aparator, solicitati instantei si obligarea angajatorului la plata cheltuielilor de judecata, respectiv onorariul de avocat (depunand chitanta la dosar).