Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariului

Mi-am incheiat CIM prin demisie fara preaviz in 30 aprilie 2009 si angajatorul refuza sa plateasca lichidarea si concediul.
Ce pot sa fac va rog sa ma indrumati.
Va multumesc
1. Faceti o sesizare la ITM care va face un control si va da un termen de rezolvare (nu il poate obliga pe angajator sa va plateasca banii).
2. Cel mai bine ar fi sa actionati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe. In acest caz castigati sigur.
Solicitati in scris plata acestor drepturi, depunand personal cererea si solicitand numar de inregistrare sau o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.
Si daca refuza in continuare.....adresati-va instantei de judecata. Instanta compententa este Tribunalul din resedinta de judet, iar actiunea este scutita de taxa de timbru si timbru judiciar. Este bine sa va angajati avocat si sa solicitati instantei obligarea angajatorului si la plata cheltuielilor de judecata, depunand in acest scop la dosarul cauzei chitanta onorariului de avocat.