avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa mediu 2008
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa mediu 2008

poate sa-mi spuna si mie cineva daca mai pot recupera o taxa de mediu platita in 2008 si ce ar trebui facut?
Cel mai recent răspuns: Giovana Croitoriu , Avocat 20:25, 11 Martie 2014
Se poate.Trebuie facuta cerere de restituire la AFP si actiune in instanta la sectia de contentcios admiistrativ si fiscal a Tribunalului in circumscriptia caruia domiciliati.
Ultima modificare: Luni, 10 Martie 2014
Madalina Pascu, Avocat
a fost platita in luna iunie 2008
cine poate sa-mi spuna ce acte sunt necesare pentru recuperea taxe din 2008?Specific ca nu mai detin chitanta cu care pot face dovada platii.
C I - titular autovehicul;
Contract de vânzare-cumpărare a maşinii, factura fiscală (dacă este cazul);
Actele maşinii din ţara de origine, traduse şi legalizate;
Certificatul de înmatriculare al maşinii;
Cartea de identitate a maşinii ;
Decizia de calcul a taxei de poluare emisă de ANAF;
Chitanţa care atestă plata taxei;

Decizia de calcul si chiatnta se pot obtine in copie de la AFP.
Din 2008 nu se mai poate recupera deoarce a intervenit prescriptia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnare taxa auto adimar52 adimar52 Pentru ca am gasit foarte multe variante,va rog sa-mi spuneti ce acte sunt necesare pentru returnarea taxei auto.Va multumesc. (vezi toată discuția)
Taxa auto norby2 norby2 Buna seara . 1. Pentru recuperarea taxei auto ce documente sunt nevoie? Se poate recupera taxa fara sa ajung in instanta? Am fost la ANAF si au spus ca nu ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa auto Kahlya Kahlya Buna seara. Daca am cumparat o Dacia Sandero in 2008 si am platit taxa auto (in jur de 1300 lei parca) as putea sa cer sa mi se restituie? Nu inteleg deloc cum ... (vezi toată discuția)