Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa mediu 2008
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa mediu 2008

poate sa-mi spuna si mie cineva daca mai pot recupera o taxa de mediu platita in 2008 si ce ar trebui facut?
Se poate.Trebuie facuta cerere de restituire la AFP si actiune in instanta la sectia de contentcios admiistrativ si fiscal a Tribunalului in circumscriptia caruia domiciliati.
Madalina Pascu, Avocat
a fost platita in luna iunie 2008
cine poate sa-mi spuna ce acte sunt necesare pentru recuperea taxe din 2008?Specific ca nu mai detin chitanta cu care pot face dovada platii.
C I - titular autovehicul;
Contract de vânzare-cumpărare a maşinii, factura fiscală (dacă este cazul);
Actele maşinii din ţara de origine, traduse şi legalizate;
Certificatul de înmatriculare al maşinii;
Cartea de identitate a maşinii ;
Decizia de calcul a taxei de poluare emisă de ANAF;
Chitanţa care atestă plata taxei;

Decizia de calcul si chiatnta se pot obtine in copie de la AFP.
Din 2008 nu se mai poate recupera deoarce a intervenit prescriptia.