Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare drepturi succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare drepturi succesorale

Buna ziua !

As dori sa stiu daca in urma vanzarii drepturilor succesorale , am pierdut si dreptul de suita ( in legea legea 285 / 2004 scrie ca acest drept nu poate face obiectul vreunei renuntari sau instrainari )

Multumesc

Dreptul de suita este un drept personal care moare odata cu autorul. Asadar, nu ati avut niciodata acest drept si, de vreme ce nu l-=ati avut, nici nu l-ati vandut vreodata, asadar - vestea cea buna! - neavandu-l vreodata n-aveati cum sa-l pierdeti.
Dreptul de suita se transmite mostenitorilor
irayysa a scris:

Dreptul de suita se transmite mostenitorilor

Aha. Il stiti pe Cocosila? Da, da, acela din "Morometii"! Da, da, acela care zicea: "D'aia, ba, ca sunteti prosti! Intreb si eu, cum intreba el: Pe ce te bazezi?