avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordare retroactiva pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordare retroactiva pensie limita de varsta

Tatal meu este nascut la data de 07.01.1949, iar fata de dispozitiile din anexa 5 a legii nr. 263/2010 implinea varsta de pensionare la data de 07.09.2013.
Deci, la data de 07.09.2013 indeplinea conditiile de pensionare pentru limita de varsta ( stagiu de cotizare si varsta 64 ani si 8 luni)
Insa cererea de pensionare am depus-o , mea culpa, de abia la data de 14.01.2014, data de la care, conform decizie de pensionare primite, i s-au stabilit si i se vor plati drepturile de pensie .

Intrebarea mea este: daca pentru intervalul de timp intre data indeplinirii conditiilor ( 07.09.2013) si data depunerii cererii (14.01.2014) - aprox. 4 luni- exista vreo sansa de a recupera/obtine in instanta drepturile de pensie aferente ( bineinteles urmand procedura prealabila de contestare in fata comisiei de contestatii de la care cu siguranta vom avea un raspuns negativ).
Care este optica instantelor cu privire la acest aspect....
A avut cineva vreo situatie asemanatoare? cum a fost solutionata/ motivata?

La o prima vedere prin legea nr. 263/2010 si prin normele de aplicare nu exista nicio dispozitie care sa interzica acest lucru - acordarea retroactiva , chiar daca cererea de pensionare a fost depusa dupa data indeplinirii conditilor- ( spre desebire de legea veche art. 83 alin 4 din legea 19/2000) , eventual doar prescriptia in termenul general, insa nu e cazul in situatia noastra.

multumesc
Potrivit disp. art. 104 pct. 2 din Legea 263/2010 "Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sectoriale, dupa caz , emisa in conditiile prevazute de prezenta lege si se acorda de la data inregistrarii cererii".
In concluzie nu puteti primi retroactiv pensie daca nu ati depus dosarul .

Multumesc. Initial asa am considerat si eu , insa :
Apreciez ca acest art. 104 pct 2 din lege pensiilor indicat de dvs intra in contradictie cu spre ex. art 47 ( 2) din Constitutie care spune ca dreptul la pensie este un drept fundamental.
Ori eu consider ca tu institutie nu ma poti priva de un drept fundamental in masura in care nici nu am renuntat in mod expres la el si nici nu este prescris in conditiile dreptului comun ori am fost decazut din dreptul de a-l solicita ( nemaiexistand un astfel de termen precum in legea veche- art. 83(4)).
Mai mult , art. 104 poate fi chiar discriminatoriu raportat la alte art. spre ex. art. 52 sau art. 64 din aceeasi lege a pensiilor care prevad ca pensia de invaliditate si cea anticipata se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta spre deosebire de aceasta din urma pe care daca nu o ceri nimeni nu te intreaba de sanatate. Pai unde este buna administrare si tratamentul nediscriminatoriu ( pt situatii analoage ori identice).

In fine coroborand art. 104 (1) cu (2) pare ca totusi ar merge si plata pentru lunile dinainte de depunerea cererii ( numai sa nu fie prescrise) : se cuvin de la data indeplinirii conditiilor si se acorda ( se platesc ) de la data inregistrarii cererii.

Cum vedeti aceasta raportare/motivare ?


Multumesc .
stimata dna avocat Cazacu
considerati ca art. 104 pct din lege invocat de dvs se opune plati retroactive a pensiei (pentru perioada anterioara depunerii cererii) chiar si daca :
- nu am renuntat expres la acest drept;
- nu am fost decazut din dreptul de a solicita pensia, plata ei.
- dreptul nu este prescris

daca si alti colegi forumisti au un pct de vedere multumesc anticipat pentru transmitere

pensionar domiciliu in America ,a primit pensia 20 luni cat eu am fost imputernicit,dupa care ia fost blocata pensia,primeste retroactiv,cand se intoarce in tara la anul viitor,cand se expira si cardul bancar.Va multumesc si astept raspuns aici s-au mesaj telefonic.la 0758886788 ioan baran.Multumesc.[B I U

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot solicita plata pensie retroactiv, inainte de depunerea dosarului la casa de pensii? alina_valentina alina_valentina Buna ziua, Sunt nascuta pe 30 Martie 1952 si am depus dosarul pentru pensionare la varsta de 59 de ani si 11 luni. Varsta de pensionare pentru femei este 59 ... (vezi toată discuția)
Data deschiderii drepturilor de pensie sch sch Persoana X indeplineste conditiile de pensionare la limita varsta incepand cu data de 23 mai .Isi va continua activitatea, la acelasi loc de munca, pa baza ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 263/2010 - data deschiderii drepturilor (pensie pentru limita de varsta) hiko20042003 hiko20042003 BUNA ZIUA AM SI EU O NELAMURIRE IN LEG. CU DATA DESCH. DR. LA PENSIA PT. LV SAU LA PENSIA ANTICIPATA SI ANTICIPATA PARTIALA, SI ANUME, NU INTELEG, DACA MAI ... (vezi toată discuția)