Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... scoatere teren intravilan din circuitul agricol
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

scoatere teren intravilan din circuitul agricol

Stie cineva sa-mi spuna daca pot interveni probleme in cazul in care, dupa semnarea unui antecontract de vanzare-cumparare a unui teren, si dupa depunerea documentatiei, inclusiv plata tuturor taxelor, pentru transformarea terenului din intravilan agricol in intravilan construibil, in conditiile in care se incheie contractul autentic de vanzare-cumparare pana la obtinerea autorizatiei de intravilan construibil, pot exista probleme de vreun fel?
Precizez ca am obtinut din partea proprietarului actual procura pentru ridicarea documentatiei de la Oficiul de Cadastru.
Multumesc!
Daca te referi la problemele financiare, care pot aparea, nu-ti mai face griji, de ieri a intrat in vigoare legea prin care nu se mai achita taxe de scoatere din circuitul agricol.
Ai putea te rog frumos sa-mi spui care este legea despre care faci vorbire?
Multumesc!
Si mie mi-ar fi de un real folos indicarea legii respective pentru ca sunt in exact aceeasi situatie ca si Nero.

Multumesc tare, tare mult si anticipat pentru raspun,
Mirela
"Ministerul Agriculturii precizeaza ca taxele pentru scoaterea terenurilor din circuitul agricol se elimina prin pachetul de legi ale proprietatii, pentru care Guvernul isi va asuma raspunderea in Parlament. Ministerul a raspuns astfel solicitarilor Uniunii Nationale a Patronatului Roman (UNPR), care a cerut renuntarea la aceste impozite. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii, pachetul de legi proprietate-justitie include unele modificari ale Legii fondului funciar 18/1991. Astfel, nu a mai fost mentinut alineatul care reglementa taxele de scoatere din circuit." [ link extern ]
Ioana
Te rog frumos sa-mi spui si mie ce acte imi trebuiesc pentru a scoate un teren intravilan agricol, in construibil sau unde ma pot informa despre aceasta.
Multumesc. Luiza