Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptarea de catre un succesor rezervatar a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptarea de catre un succesor rezervatar a testamenului prin care decuius il inlatura de la mostenire, incalcandu-i cota rezervatara, echivaleaza cu renuntarea la rezerva?

Speta:
Decuius lasa 4 rezervatari: sotia supravietuitoare, fiul comun si doi fii din prima casatorie.
Prin testament autentic, decuius testeaza:
- instituie legatar universal pe sotia supravietuitoare, lasandu-i un bun imobil nominalizat (in fapt, cota indiviza de 1/2, imobilul fiind dobandit in timpul casatoriei), si orice alte bunuri se vor regasi in masa succesorala.
- instituie legatar particular unul dintre cei doi fii din prima casatorie, testand o suma de bani "X", cu plata careia o insarcineaza pe sotia supravietuitoare.
- le ureaza sanatate fiului comun (cu mentiunea ca acestuia i-a dat destul in timpul vietii) si celui de al doilea fiu din prima casatorie, caruia ii "lasa" ultima scrisoare primita de la acesta - 14 file.
- numeste, atentie, executor testamentar!

Sotia supravietuitoare accepta testamentul prin declaratie autentica.
Mostenitorul comun accepta si el testamentul tot prin declaratie autentica, pe ideea ca oricum ce a primit mama lui o sa ajunga la el candva.

Intrebarea nr.1: Acceptarea de catre mostenitorul comun, rezervatar, a testamentului prin care "i se ureaza sanatate", echivaleaza sau nu cu o renuntare implicita la cota sa rezervatara?

Intrebarea nr.2: Daca da, o eventuala acceptare a testamentului de catre mostenitorul necomun rezervatar instituit si ca legatar cu titlu particular pentru suma "x", (dar de o valoare mai mica decat rezerva care i-a fost si lui incalcata), echivaleaza idem cu renuntarea la cota sa rezervatara?

Intrebarea nr.3: Poate acest mostenitor rezervatar necomun care are si legat particular sa ceara reductiunea testamentului pana la intrunirea rezervei sale, peste care sa mai primeasca si legatul?

Intrebarea nr.4: Pornind de la informatiile strecurate in testament, respectiv ca mostenitorului comun i-au fost "date destule in timpul vietii", corelate cu existenta executorului testamentar, se poate concluziona ca ar trebui facuta o Cerere de Raport?

Multumiri anticipate colegilor pentru pareri.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Declaratiile date sunt de acceptare a succesiunii si ca sunt de acord cu testamentul doar? Nu cumva in acea declaratie fiul spune ca nu cere si reductiunea testamentului? Altfel nu vad utilitatea declaratiei ca este de acord cu un testament autentic....
Faină speţă.

Dintre acelea pentru care timpul petrecut în ... gălăgie neuronală ţi-e răsplătit mai degrabă cu mulţumiri şi sărutări de mâini ori :) urări de sănătate, după caz (şi gen). Păcat că nu putem deschide un cont cu ele. ªi noroc că gândurile (ca şi visele) n-au durată reală...

...mă gândeam :) care o fi "partea descendentului care a primit cel mai puţin" (1090 NCC). Fiindcă încercai să scad ...urările de sănătate din ultima scrisoare (sau viceversa) dar îmi tot dă ... cu virgulă. :) Glumeţ rău îngropatul. :rofl: Parcă-ţi pare rău că nu l-ai cunoscut pe vremea când trăia.

Rezerva revine de drept, în virtutea legii, moştenitorilor legali rezervatari.
Acceptarea moştenirii testamentare nu însemnă renuntare "implicită" la mostenirea legală, chiar dacă se poate opta diferit.
Actul de opţiune succesorala este, în principiu indivizibil (nemo pro parte heres). Se admite însă că moştenitorul legal care beneficiază şi de un legat poate opta diferit cu privire la moştenirea legală şi la legat.

Mda, ar fi interesand de ştiut ce s-a scris, în concret, în declaraţiile date.

Cat priveşte informaţia ca i-au fost date "destule în timpul vieţii" nu cred că-i destulă pentru o cerere de raport, dacă observam, spre pildă art 1150 NCC potrivit căruia unele donaţii nu sunt supuse raportului "în măsura în care nu sunt excesive".
romascanu, moderator
Joha a scris:

Declaratiile date sunt de acceptare a succesiunii si ca sunt de acord cu testamentul doar? Nu cumva in acea declaratie fiul spune ca nu cere si reductiunea testamentului? Altfel nu vad utilitatea declaratiei ca este de acord cu un testament autentic....

Stimata Doamna notar Joha,
Art.1.102 C.Civ ne impune acceptarea separata, atat pentru mostenirea legala, cat si pentru cea testamentara. Ori, atat timp cat mostenitorul comun, cu dubla vocatie, legala si testamentara, a acceptat si mostenirea legala, dar si cea testamentara, in care este practic dezmostenit, ambele in cadrul aceleasi declaratii, mie imi rezulta ca prin acceptarea testamentului renunta la cota sa rezervatara.

In cazul fiului din prima casatorie caruia i-a fost lasat legat particular in suma "x", acesta a acceptat pana in prezent doar mostenirea legala.
Succesiunea a fost deschisa la notar in termen legal, ocazie cu care cei doi fii din prima casatorie au luat la cunostinta despre testament.
Cel caruia i s-au lasat bani trebuia sa ii primeasca de la sotia supravietuitoare in termen de 1 an de la moartea lui decuius. Aceasta insa refuza sa i-i dea pe motiv ca mai intai trebuie sa accepte legatul.
De aici si intrebarile mele nr.1 si 2, respectiv principiul, daca este corect (respectiv ca daca accepti un testament in care esti dezmostenit/sau, dupa caz, primesti un legat cu valoarea mai mica, automat renunti la rezerva ta legala), ar trebui sa se aplice uniform atat pentru mostenitorul comun cat si pentru cel necomun.
Iar daca acceptarea testamentului echivaleaza cu renuntarea la rezerva legala, prin reductiune aceasta se redistrivuie, corect?
Aceasta ar fi intrebarea nr.5.
Multumesc.
Cu stima,
Av.NICULESCU-GORPIN
romascanu a scris:

Faină speţă.

Dintre acelea pentru care timpul petrecut în ... gălăgie neuronală ţi-e răsplătit mai degrabă cu mulţumiri şi sărutări de mâini ori :) urări de sănătate, după caz (şi gen). Păcat că nu putem deschide un cont cu ele. ªi noroc că gândurile (ca şi visele) n-au durată reală...

...mă gândeam :) care o fi "partea descendentului care a primit cel mai puţin" (1090 NCC). Fiindcă încercai să scad ...urările de sănătate din ultima scrisoare (sau viceversa) dar îmi tot dă ... cu virgulă. :) Glumeţ rău îngropatul. :rofl: Parcă-ţi pare rău că nu l-ai cunoscut pe vremea când trăia.

Rezerva revine de drept, în virtutea legii, moştenitorilor legali rezervatari.
Acceptarea moştenirii testamentare nu însemnă renuntare "implicită" la mostenirea legală, chiar dacă se poate opta diferit.
Actul de opţiune succesorala este, în principiu indivizibil (nemo pro parte heres). Se admite însă că moştenitorul legal care beneficiază şi de un legat poate opta diferit cu privire la moştenirea legală şi la legat.

Mda, ar fi interesand de ştiut ce s-a scris, în concret, în declaraţiile date.

Cat priveşte informaţia ca i-au fost date "destule în timpul vieţii" nu cred că-i destulă pentru o cerere de raport, dacă observam, spre pildă art 1150 NCC potrivit căruia unele donaţii nu sunt supuse raportului "în măsura în care nu sunt excesive".

Stimata colega Romascanu,
Nu sunteti prima care ar fi vrut sa il cunoasca personal pe "glumet". Este si parerea mea, si a notarului la care s-a deschis succesiunea.
Ca mentiune, "glumetul" ne-a fost coleg :) si ne-a lasat un rebus de descifrat.
Si eu si notarul ne-am batut capuul cu 1.090. Cele 14 pagini n-au niciun fel de valoare baneasca, asa ca sotului supravietuitor i s-ar aplica la reductiune ... nimic, corect?
De unde ar rezulta asa prin reductiune:
- sotia supravietuitoare - isi primeste cota de 1/4
- primul din cei doi fii din prima casatorie, (cel cu 14 foi), primeste 1/2 din 1/4 (rezerva) + din nou 1/2 din 1/4 (conform lui 1090 pc.3), adica primeste un sfert intreg.
- si cel de al doilea fiu din prima casatorie ar primi la fel. Plus legatul in bani, care, cum spuneam, nu depaseste rezerva (daca la randul lui accepta expres testamentul, si evident va face asta doar daca raspunsul la intrebarile mele nr. 1 si 2 este negativ, adica daca acceptarea testamentului prin care este dezmostenit de rezerva - chiar daca primeste legat particular - NU echivaleaza cu renuntarea implicita la rezerva).

Ramane problema rezervei mostenitorului comun, care a acceptat testamentul prin care a fost la randul lui dezmostenit.
Declaratia lui suna asa:
"Subsemnatul...declar ca accept in mod expres, in conformitate cu art.1.100 C.civil, succesiunea defunctului............ Declar ca am calitate de fiu al acestuia. Totodata, declar ca accept dispozitiile mentionate in testamentul autentificat sub nr......"

Daca aceasta acceptare echivaleaza - si asta este tema topicului - cu renuntarea la rezerva sa, (tot 1/2 din 1/4), atunci aceasta s-ar imparti in doua intre fiii din prima casatorie, corect?
Adica fiul cu foile ar mai lua 1/2 din (1/2 din 1/4), iar cel care a primit legatul particular in bani, la fel.
Ar mai ramane de impartit jumatatea de sfert ramasa de la mostenitorul comun (renuntatorul implicit), care ar reintra in legatul universal al sotiei supravietuiroare, care ar totaliza 1/4 (sfertul ei) + 1/2 din (1/2 din 1/4).
Din nou, multumiri.
Cu stima,
Av.NICULESCU-GORPIN

Transcriu si testamentul, ca sa fie mai usor de urmarit.

Subsemnatul.........dispun prin testament urmatoarele:
- las in deplina proprietate si posesie apartamentul situat in......impreuna cu toate bunurile mobile, sotiei mele, careia ii adresez rugamintea ca la decesul ei sa il transmita fiului nostru, precum si orice alte bunuri se vor gasi in patrimoniul meu la data decesului, instituind-o legatar universal, conf. Art.1055 C.civ.
- las fiului meu.........,
(nota: din prima casatorie)suma de ....lei, pe care sotia mea va fi obligata sa o dea acestuia in termen de 1 an de la data decesului meu, instituindu-l legatar particular, conf. art. 1.057 C.civil.
- las fiului meu.......
(nota, tot din prima casatorie) scrisoarea de 14 pagini primita de la acesta, cu rugamintea de a o reciti.
- fiul meu......
(nota: descendentul comun) a primit bunuri in timpul vietii mele.
- numesc executor testamentar pe av................
- declar ca sunt casatorit, am 3 copii, cunosc prevederile art. 1.088 C.civ cu privire la rezerva acestora, dar starui in redactarea si autentificarea prezentului testament.

Pareri?
Cu stima,
Av.NICULESCU-GORPIN