avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmostenire

Un copil infiat poate fi dezmostenit ?
Toti copii, naturali sau infiati, din casatorie sau nu, au aceleasi drepturi. E tot la fel de adevarat ca persoana care decedeaza indiferent de ce mostenitori are poate sa..nu lase nimic. Poate vinde tot si sa plece intr o croaziera de exemplu sau sa faca donatii mai multor persoane in bani, fara sa se stie numele acelor persoane.
daca totusi lasa un testament sau face o donatie de bunuri imobile, mostenitorul rezervatar (copilul in speta) la deschiderea mostenirii (decesul lui de cujus) poate cere rezerva succesorala care este jumatate din ce culegea daca nu ar fi existat testamentul sau donatia.
Da, in aceleasi conditii ca si copilul din casatorie.
Nu, nu poate interveni exheredarea.

Descendentii sunt mostenitori rezervatari, care beneficieaza de o rezerva succesorala, protejata de lege.


Orice act prin care le este lezata rezerva succesorala este supus reductiunii.


Reductiunea reprezinta o sanctiune aplicabila liberalitatilor (donatiilor si legatelor), lipsindu-le de eficacitatea lor, fara a atrage , insa , sanctiunea nulitatii.


Sanctiunea este aplicabila donatiilor perfectate, ori celor prezumate, ori legatelor.


Aceasta sanctiune se poate aplica dupa deschiderea succesiunii , prin moarte.

Mostenitorii rezervatari , pentru a promova actiunea in reductiuni, trebuie, inital, sa accepte succesiunea.


Daca renunta la succesiunea, inainte de a fi deschisa, pactul este nul de drept.


Legatele se reduc inaintea donatiilor.

Legatele se reduc toate odata si proportional.


Reductiunea se poate realiza prin buna invoiala, la notar, ori pe cale judecatoreasca.


Succes.
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2016
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezerva succesorala, când intervine mary_c mary_c Bună seara Când intervine rezerva succesorala? Se aplica doar în cazul donației sau dezmoștenirii? (vezi toată discuția)
Cat este de valabil testamentul? margaretadonnola margaretadonnola mama a mostenit casa parinteasca si vrea sa faca testament sa-mi lase casa mie,(mai am un frate)vreau sa stiu cum poate sa faca sa-mi lase mie tot dar sa poata ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire DanCristian199 DanCristian199 Cand poate fi un urmaș dezmostenit? În ce fel isi poate pierde dreptul? Dacă părintele lasa averea în timpul vieții lui altcuiva,urmașul isi pierde ... (vezi toată discuția)