Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmostenire

Un copil infiat poate fi dezmostenit ?
Toti copii, naturali sau infiati, din casatorie sau nu, au aceleasi drepturi. E tot la fel de adevarat ca persoana care decedeaza indiferent de ce mostenitori are poate sa..nu lase nimic. Poate vinde tot si sa plece intr o croaziera de exemplu sau sa faca donatii mai multor persoane in bani, fara sa se stie numele acelor persoane.
daca totusi lasa un testament sau face o donatie de bunuri imobile, mostenitorul rezervatar (copilul in speta) la deschiderea mostenirii (decesul lui de cujus) poate cere rezerva succesorala care este jumatate din ce culegea daca nu ar fi existat testamentul sau donatia.
Da, in aceleasi conditii ca si copilul din casatorie.
Nu, nu poate interveni exheredarea.

Descendentii sunt mostenitori rezervatari, care beneficieaza de o rezerva succesorala, protejata de lege.

Orice act prin care le este lezata rezerva succesorala este supus reductiunii.

Reductiunea reprezinta o sanctiune aplicabila liberalitatilor (donatiilor si legatelor), lipsindu-le de eficacitatea lor, fara a atrage , insa , sanctiunea nulitatii.

Sanctiunea este aplicabila donatiilor perfectate, ori celor prezumate, ori legatelor.

Aceasta sanctiune se poate aplica dupa deschiderea succesiunii , prin moarte.

Mostenitorii rezervatari , pentru a promova actiunea in reductiuni, trebuie, inital, sa accepte succesiunea.

Daca renunta la succesiunea, inainte de a fi deschisa, pactul este nul de drept.

Legatele se reduc inaintea donatiilor.

Legatele se reduc toate odata si proportional.

Reductiunea se poate realiza prin buna invoiala, la notar, ori pe cale judecatoreasca.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat