Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare cadre didactice.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare cadre didactice.

Stie cinva daca Lg.221/2008 (cu marirea de 50% la profesori) a fost abrogata, sau este inca in vigoare ? Curtea Constitutionala s-a mai pronuntat pe ceva in legatura cu aceasta lege? Multumiri anticipate.
Buna seara.Nu, nu a parut nici o modificare a legii doar ca rectificarea bugetara nu permite punerea in aplicare a dispozitiilor acesteia din lipsa de fonduri
Dar noi stim ca legislatia muncii prevede ca angajatorul este obligat sa-i plateasca salariatului drepturile banesti asa cum sunt ele stabilite prin lege, iar in caz contrar salariatul se poate adresa instantelor judecatoresti. Este culpa salariatului ca "statul zice ca nu are bani"? Care ar putea fi temeiul legal in baza caruia instantele sa respinga astfel de cereri?
Ordonanta de urgenta nr. 1/2009 - privind unele masuri în domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar
Art. 2. - La articolul 11 alineatul (1), literele a) si b) din Ordonanta Guvernului nr. 15/2008 privind cresterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 si în anul 2009 personalului din învatamânt, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 82 din 30 ianuarie 2008, aprobata cu modificari prin Legea nr. 221/2008, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"a) pentru perioada 1 ianuarie-31 martie 2009, coeficientii de multiplicare si valorile coeficientului de multiplicare 1,000 sunt prevazuti pentru toate functiile didactice si didactice auxiliare în anexele nr. 1.1a, 1.2a, 2a si 3a;
b) pentru perioada 1 aprilie-31 august 2009 se va acorda o treime din cresterea salariilor de baza obtinute prin aplicarea coeficientilor de multiplicare si a valorilor coeficientului de multiplicare 1,000 prevazuti pentru toate functiile didactice si didactice auxiliare în anexele nr. 1.1b, 1.2b, 2b si 3b;".