Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Acest site folosește cookies. Informații aici
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare cadre didactice.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare cadre didactice.

Stie cinva daca Lg.221/2008 (cu marirea de 50% la profesori) a fost abrogata, sau este inca in vigoare ? Curtea Constitutionala s-a mai pronuntat pe ceva in legatura cu aceasta lege? Multumiri anticipate.
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 09:27, 25 Aprilie 2009
Buna seara.Nu, nu a parut nici o modificare a legii doar ca rectificarea bugetara nu permite punerea in aplicare a dispozitiilor acesteia din lipsa de fonduri
Dar noi stim ca legislatia muncii prevede ca angajatorul este obligat sa-i plateasca salariatului drepturile banesti asa cum sunt ele stabilite prin lege, iar in caz contrar salariatul se poate adresa instantelor judecatoresti. Este culpa salariatului ca "statul zice ca nu are bani"? Care ar putea fi temeiul legal in baza caruia instantele sa respinga astfel de cereri?
Ordonanta de urgenta nr. 1/2009 - privind unele masuri în domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar
Art. 2. - La articolul 11 alineatul (1), literele a) si b) din Ordonanta Guvernului nr. 15/2008 privind cresterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 si în anul 2009 personalului din învatamânt, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 82 din 30 ianuarie 2008, aprobata cu modificari prin Legea nr. 221/2008, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"a) pentru perioada 1 ianuarie-31 martie 2009, coeficientii de multiplicare si valorile coeficientului de multiplicare 1,000 sunt prevazuti pentru toate functiile didactice si didactice auxiliare în anexele nr. 1.1a, 1.2a, 2a si 3a;
b) pentru perioada 1 aprilie-31 august 2009 se va acorda o treime din cresterea salariilor de baza obtinute prin aplicarea coeficientilor de multiplicare si a valorilor coeficientului de multiplicare 1,000 prevazuti pentru toate functiile didactice si didactice auxiliare în anexele nr. 1.1b, 1.2b, 2b si 3b;".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug nr. 151/2008 dorae dorae Ma poate ajuta cineva cu textul OUG 151/2008? Nu am program legislativ si in rest nu il gasesc niciunde. Mersi!!! (vezi toată discuția)
Ordonanta de urgenta declarata neconstitutionala arhontele arhontele Daca o ordonanta de urgenta contine aticole dintr o ordonanta de urgenta declarat neconstitutionala e neconstitutionala si ea? Concret este vorba de: Art. ... (vezi toată discuția)
Procent indexare salarii personal didactic in octombrie 2008 gesonya gesonya Va rog sa imi clarificati care este de fapt procentul de indexare al salariilor personalului didactic in luna octombrie 2008 (6% sau 9%?), si baza legala in ... (vezi toată discuția)