Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raspundere disciplinara si raspundere patrimoniala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raspundere disciplinara si raspundere patrimoniala

Daca un salariat nu si-a indeplinit atributiile de serviciu, iar societatea a fost amendata din acest motiv, putem actiona asupra salariatului si cu cercetare disciplinara si cu raspundere patrimoniala (recuperarea contravalorii amenzii) pentru aceeasi fapta?
prin cercetarea disciplinara il veti sanctiona pentru neindeplinirea atributiilor, iar prin actiunea patrimoniala va recuperati suma dar va trebui sa ii dovediti culpa....
@ laurapopa1981

Art.253 alin.3 C.mun. : Angajatorul care a platit despagubirea isi va recupera suma aferenta de la salariatul vinovat de producerea pagubei, in conditiile art. 254 si urmatoarele.

Principalele modalitati de stabilire si recuperare a prejudiciului produs angajatorului – atat in cazul raspunderii patrimoniale, cat si a obligatiei de restituire – sunt acordul partilor ori actiunea in justitie.