Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonusuri pentru salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonusuri pentru salariati

buna ziua,
daca salariatii unei societati beneficiaza de masina, masa, casa, de costurile necesare pt scolarizarea copiilor, laptop, precum si costuri de deplasare, toate acestea unde se trec? in contractul de munca?
multumesc.
Se pot trece in CIM daca difera de la un salariat la altul sau in CCM la nivel de societate daca au caracter general pe societate sau pe functie.
Astfel de drepturi se pot mentiona si in reg.intern.

Art.242 C.mun. prevede:
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
......
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
.......
Se pot intr-adevar, dar avand in vedere ca salariul si elementele sale constitutive sunt, de obicei, confidentiale, in ultimul timp angajtorii renunta la aceasta practica.
RI contine prevederi care sunt aplicabile tuturor categoriilor de persoane care intra in societate, indiferent ca sunt angajati sau doar practicanti ori vizitatori. Nu e recomandat ca acestia sa studieze si elemtele de salarizare din societate.
Insa obligatoriu ele trebuie inscrise in CIM si CCM.