avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie calcul pensie

Tatal meu a iesit la pensie in 29.06.2009 si nu a facut contestatie la calculul pensiei , destul de mica pensia (665 ron) .
Pentru 46 ani , 6 luni , 7 zile , din care 24 ani , 3 luni , 16 zile in grupa 2 de munca , a obtinut un punctaj mediu anual = 0.95282 .
M-ai poate sa dea in judecata casa de pensii , pentru recalculare .
Mentionez ca anual depune la casa de pensii adeverinta de venit (insotitor pt. persoana cu handicap grav) ,in urma careia creste pensia cu 9 ron pe an.
Daca aveti probe ca pensia nu a fost calculata corect,puteti cere revizuirea in baza:

Legii 263/2010

ART. 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.


Postati toate datele si elementele legate de:

-Stagiul total de cotizare,din care:....
-Stagiul complet de cotizare
-Numarul de puncte,din care:.....
-Punctaj mediu anual
Stagiul complet de cotizare (conf. Lg. 19/2000) - 34 ani , 8 luni
Stagiul total de cotizare = 46 ani , 6 luni , 7 zile din care :
- sector de stat
- in gr. II (Lg.3/1977) - 24 ani , 3 luni , 16 zile
- conditii normale - 10 ani , 3 luni , 21 zile
- sector agricol
- 5 ani , din care :
suprapunere sect.stat + sector agricol - 0 ani , 5 luni , 15 zile -stagiu asimilat : -1 an , 4 luni , 15 zile n
-stagiu aferent gr. II - 6 ani
Stagiul suplimentar - 0 ani , 3 luni
PUNCTE REALIZATE (Cu Sp.V. in perioada 03.1970 - 03.1992)
1. Nr.puncte realizate - 28.76713n
Nr.puncte conf.OUG 209/2008 : 4.26388
2. Punctaj mediu anual - 0.95282n
din care, maj. OUG 209/2008 - 0.123
Valoarea punctului de pensie = 697.50
Punctajul ca agricultor - 0.08258 - din care - in plata : 0.0000
TIMP UTIL: 5 ani - din calcul : 0.08258

Mentionez ca aceste date sunt din decizia de pensionare din "IUNIE 2009".
Cu-i trebuie sa ma adresez sa stiu daca pensia a fost sau nu calculata corect (fosti colegi de serviciu , cu ani mai putini de munca , au pensii mai mari).
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie limita de varsta ionutalex86 ionutalex86 Buna ziua . Numele meu este Lamasanu Ionut si vin cu o nelamurire din partea tatalui meu. Nu stie sigur daca i-a calculat corect aceasta decizie cu grupele de ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie Dimi Martha Dimi Martha Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa sa-mi fie recalculata pensia la cerere deoarece suspicionez ca s-a gresit ceva la calcul. ... (vezi toată discuția)
Doresc un raspuns la recalcularea( (01 sept 2024) a unei pensi ... ALEXANDRU MARCU ALEXANDRU MARCU Doresc un raspuns la recalcularea( (01 sept 2024) a unei pensi aflata in plata incepand cu data de 09.12.2010 Decizia de pensionare are urmatoarele date ... (vezi toată discuția)