Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit statul baga in buzunar 137 EURO nejustificat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

statul baga in buzunar 137 EURO nejustificat

Referitor la grila de impozitare forfetara, vreau sa va atrag
atentia asupra unei erori din care statul incaseaza bani necuveniti:

La primul prag de impozitare 0- 52.000 lei, s-a stabilit un impozit minim de 2.200 lei (500 EURO), ceea ce
contravine impozitului microintrerprinderilor care este stabilit prin
lege la 3%. Facand un calcul simplu, la o cifra de afaceri de 52.000
lei
impozitul aferent unei microintreprinderi este de 52.000x3%=1.560 lei (363 EURO). Diferenta este incasata necuvenit. La un calcul statistic: la 300.000 de micro intreprinderi, cam jumatate sunt cu cifra de afaceri in primul prag de impozitare, ceea ce inseamna o spaga anuala la guvern de aprx: 150.000x137 EURO=20.550.000 EURO.
Suma de 52000 este luata ca baza pentru stabilirea impozitului minim de plata in 2009 si restul anilor.Este un fel de prag de referinta.Si nu e cifra de afaceri, ci veniturile totale.Tot asa s-a mai procedat si se mai procedeaza la trecerea la sistemul de impunere sau la luarea in evidenta ca platitor de tva.Impozitul ramane 3% teoretic, cu conditia sa depasesti impozitul minim, practic se impoziteaza pierderea.
bastinasamarat a scris:

Referitor la grila de impozitare forfetara, vreau sa va atrag
atentia asupra unei erori din care statul incaseaza bani necuveniti:

La primul prag de impozitare 0- 52.000 lei, s-a stabilit un impozit minim de 2.200 lei (500 EURO), ceea ce
contravine impozitului microintrerprinderilor care este stabilit prin
lege la 3%. Facand un calcul simplu, la o cifra de afaceri de 52.000
lei
impozitul aferent unei microintreprinderi este de 52.000x3%=1.560 lei (363 EURO). Diferenta este incasata necuvenit. La un calcul statistic: la 300.000 de micro intreprinderi, cam jumatate sunt cu cifra de afaceri in primul prag de impozitare, ceea ce inseamna o spaga anuala la guvern de aprx: 150.000x137 EURO=20.550.000 EURO.

Aveti perfecta dreptate!

Mai clar este in cazul unei microintreprinderi care realizeaza venituri in valoare de 52.001 lei

Daca ramanea vechiul sistem de impozitare, platea un impozit de 52.001 x 3% = 1560 lei

Acum cu impozitul forfetar va plati 4.300 lei

Asta inseamna ca va plati un impozit mai mare cu 2.740 lei (637 euro).

Parerea mea este ca TOATE MICROINTREPRINDERILE vor plati mai mult.
Ana Muntianu, Consultant fiscal