Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina

Buna ziua, am si eu o intrebare pot sa circul cu masina inmatriculata de la fostul proprietar fara ca eu sa o mai inmatriculez?
Intreb acest lucru deoarece as dori sa imi iau un Renault laguna 2 cu motor de 1.9 dci si as plati inmatricularea cat as cumpara doua masini.
P.S. Masina este deja inmatriculata pe Romania in alt judet, prima inmatriculare este inainte de 2007 si necesita din nou taxa de inmatriculare care costa pe 1000 de euro
Termenul legal de finalizare procedura de tranzactionare bun mobil este de 30 de zile
Un fost prieten are o masina cu numare de Giurgiu el locuind in bucuresti si o conduce de 6 luni si nu a inmatriculat-o si circula cu aceasta intr-una.
La un moment dat se va confrunta cu situatia in care vanzatorul poate sa ii solicite sa ii achite toate obligatiile aferente bunului mobil=impozit+amenzi
Myhai007 a scris:

Un fost prieten are o masina cu numare de Giurgiu el locuind in bucuresti si o conduce de 6 luni si nu a inmatriculat-o si circula cu aceasta intr-una.

Eşti sigur că e aşa? Dacă da e ilegal şi cel care a cumpărat maşina în mare necaz este că el trebuie să declare şi să finalizeze transferul de proprietate.
ART. 11
(1) Proprietarii de vehicule sau detinatorii mandatati ai acestora sunt obligati sa le
inmatriculeze sau sa le inregistreze, dupa caz, inainte de a le pune in circulatie, conform
prevederilor legale.
(2) Inmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea in circulatie pana la scoaterea
definitiva din circulatie a unui vehicul din categoria celor supuse acestei conditii, potrivit
prevederilor prezentei ordonante de urgenta, si presupune urmatoarele operatiuni:
a) inscrierea in evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de
proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar;
b) transcrierea in evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a tuturor transmiterilor
ulterioare ale dreptului de proprietate asupra unui vehicul.
(3) Operatiunile prevazute la alin. (2) se realizeaza pe baza datelor de identificare ale
vehiculului si ale proprietarului si conditioneaza eliberarea de catre autoritatile competente,
potrivit legii, a unui certificat de inmatriculare, precum si a placutelor cu numarul de
inmatriculare atribuit si transcrierile necesare in certificatul de inmatriculare si in cartea de
identitate a vehiculului.
(4) In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar
se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de
titular al inmatricularii a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui
nou certificat de inmatriculare, noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente
transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 de zile de la data dobandirii
dreptului de proprietate asupra vehiculului.
Nu te baza pe ce spun alţii şi fă ce trebuie.
eugen68octavian, utilizator